SAMSUNG_112022 Advertisement SAMSUNG_112022 Advertisement SAMSUNG_112022 Advertisement

TIPY PRE ZPS / Ako fotografovať a nastaviť oči: Tipy a triky

0
Oči sú prvá vec, ktorú si na tvári človeka všimnete. Vyjadrujú emócie, dokážu zachytiť svetlo tak, že žiaria, alebo môžu prezradiť únavu. Oči by sme pri fotografovaní portrétu nemali nikdy zanedbávať. Je dôležité vedieť, ako ich správne fotografovať. Poradíme vám takisto, ako ich krok za krokom zlepšiť, aby na fotografii skutočne vynikli.

Základom každej úpravy je vždy dobrá fotografia. Prípad očí subjektu nie je výnimka. Najprv sa pozrieme na to, ako odfotiť oči, a potom si ukážeme, aké nástroje sú vhodné na ich úpravu.

Ako fotografovať oči

Prvá a najdôležitejšia rada, ktorú vám dám, je nasmerovať pohľad fotenej osoby nahor. Samozrejme, netreba, aby bola modelka neustále otočená k nebu, ale vždy, keď máte príležitosť, veďte ju k tomu, aby mierne zdvihla hlavu a pozrela sa očami vyššie. Odporúčam takéto „cvičenie“, pri ktorom vezmete kohokoľvek, koho máte poruke, a urobíte dve fotografie. Nech sa v jednom prípade pozerá na vás alebo mierne nadol, v druhom prípade nech mierne zdvihne bradu, nastaví tvár k zdroju svetla a pozrie sa hore.

Keď potom porovnáte fotografie, sami uvidíte rozdiel. Zdroj svetla sa odráža v očiach, kruhy pod očami sú oveľa menej viditeľné a farba očí je tiež výraznejšia. Ak máte zdroj svetla trochu vyššie, môže sa vám stať, že keď nakloníte hlavu, oči sa úplne skryjú, pretože ich zakrýva oblúk obočia. Model tak vyzerá ako panda. Ak máte zdroj svetla rozptýlený, rozdiel nebude taký výrazný, ale stále bude viditeľný.

Pri fotografovaní sa môžu vyskytnúť ťažkosti, napríklad tiene z rôznych pokrývok hlavy, nedostatok alebo prebytok svetla. Nebudete chcieť fotografovať model tvárou nahor po celý čas. Táto rada vám teda nebude fungovať na 100 %, ale je to dobrý základ. Nástroj, ktorý môžete použiť na zvýraznenie očí, je odrazová doska. Ak sa modelka pozerá skôr smerom od vás než nahor, môžete jej do očí vrátiť veľa svetla len pomocou odrazovej dosky.

Ako upravovať oči

Ak máte chuť experimentovať, môžete pomocou aplikácie Zoner Photo Studio X krásne zvýrazniť a dokonca zmeniť farbu očí. Všetko pomocou jediného nástroja v module Vyvolať, ktorým je Filter štetca (B). Začnite tým, že štetcový filter aplikujete na oči.

Ponechajte Krytie aj Hustotu na maxime, aplikujte štetec na dúhovku a uistite sa, že ste nikde nepretiahli. Prípadné preťahy zmažte kliknutím na ikonu Odobrať z masky a odstránením nežiaducich častí. Po označení očí ich môžete začať zvýrazňovať. Mne sa najlepšie osvedčil postup práce s krivkou Luma v sekcii Tónová krivka.

Ak zväčšíte oblasť svetiel a zmenšíte oblasť tieňov, zvýraznia sa odlesky a oči sa celkovo vyčistia. S Lumou sa môžete pohrať podľa vlastného vkusu a zistiť, čo vám najviac vyhovuje. Nebojte sa takisto v sekcii Základné úpravy vytiahnuť posuvníky Svetlá alebo Biele, čím rozsvietite odlesky v očiach.

V krivkách RGB potom môžete upraviť alebo zmeniť farbu očí. Samozrejme, miešanie farieb je tak trochu alchýmia. Stačí chvíľu skúšať, ako sa vám menia farby podľa toho, ako hýbete krivkou, a čoskoro nájdete to, čo potrebujete. Samozrejme, pri úpravách farieb nezabudnite vypnúť zobrazenie masky (nad histogramom). Odporúčame vám tiež vytiahnuť krivky hlavne v strede, t. j. v stredných tónoch, a ponechať tiene a svetlá tak, ako sú.

www.milujemefotografii.cz 

 

Zoner

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať