SAMSUNG_082022 Advertisement SAMSUNG_082022 Advertisement SAMSUNG_082022 Advertisement

Takto budú vyzerať bojové lietadlá budúcnosti

Bezpečnosť
1

Lietadlo Tempest, ktoré vyvíja britský BAE Systems, Rolls-Royce, Európska raketová skupina, MDBA a talianska firma Leonardo, bude vybavené nástrojom s umelou inteligenciou (UI), ktorý pomáha pilotovi, keď je preťažený alebo je vystavený extrémnemu stresu. Senzory v prilbe pilota budú monitorovať mozgové signály a ďalšie zdravotné údaje, takže UI počas letov nahromadí obrovskú biometrickú a psychometrickú informačnú databázu.

Vďaka nej palubná UI bude môcť zasiahnuť a pomôcť, ak senzory indikujú, že pilot môže potrebovať pomoc. Napríklad UI by mohla prevziať riadenie, ak pilot stratí vedomie v dôsledku pôsobenia vysokej gravitačnej sily. Na leteckom veľtrhu vo Farnborough spoločnosť BAE Systems uviedla, že do roku 2027 z jej závodu vo Wartone v Lancashire vzlietne demonštračné lietadlo, ktoré bude testovať niektoré z týchto technológií.

Vzhľad lietadla Tempest dozrieva od roku 2018, keď boli prvýkrát zverejnené jeho snímky. Medzičasom sa okrem iného znížila jeho hmotnosť a zoštíhlili sa obrysy. Keď sa Tempest nakoniec vznesie na oblohu, bude pravdepodobne bežne sprevádzaný bojovými dronmi bez posádky, ktoré konzorcium Tempest označuje ako „adjunkty“ (doplnky). Bude si to však vyžadovať úplne nové systémy monitorovania a ovládania, ktoré sa majú vybudovať od základov.

Nová stíhačka by mala byť vybavená systémami, ktorých upgrade by bol taký jednoduchý ako stiahnutie aplikácie do smartfónu. Navyše veľká časť výroby prúdového lietadla má byť automatizovaná. Tempest bude môcť vypustiť strely alebo ich odovzdá jednému z robotických adjunktov, aby ich presmeroval na naliehavejší cieľ. Všetky tieto činnosti sa budú opierať o úplne nové motory.

Rolls-Royce sa musí postarať nielen o pohon Tempestu, ale aj celého jeho komplexného digitálneho systému. Palubné spracovanie údajov by mohlo lietadlo zahriať rovnako ako preťažený notebook. Inžinieri spoločnosti Rolls-Royce plánujú, ako toto teplo odčerpať a zároveň vyrobiť dostatok energie na udržanie letky digitálnych prístrojov Tempestu v chode.

Vláda Spojeného kráľovstva už vyčlenila na projekt Tempest 2 miliardy libier a táto suma sa ešte znásobí, kým sa lietadlo dostane do prevádzky. Preto sa vynára otázka, prečo jednoducho nevyrobiť viac súčasných stíhačiek Typhoon. BAE Systems hovorí, že do roku 2040 budeme čeliť novým hrozbám a sofistikovanejším zbraniam, ktoré si vyžadujú vhodnejšiu technológiu, ako je aj Tempest.

Zdroj: bbc.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

1 komentár

Odporúčam kúpiť moje v zime garážované auto: červená oktávia. Ak o niekom viete, budem rád: reakcia na: Takto budú vyzerať bojové lietadlá budúcnosti

30.7.2022 16:07
V zime som ho garážoval a nejazdil na ňom, takže od roku 2008 má 14 rokov, ale jazdených len 7 rokov, zimy nie. Najazdených mám iba 85800km za tých 7 rokov LETNEJ jazdy. Nie je to zhrdzavené, čisté plechy. Doplnková výbava, klimatizácia, gumová vanička v kufri, nové stierače, plnohodnotná rezerva, teraz 3/4 plnej nádrže benzínu, v cene nové zimné pneumatiky, na dverách odstrašujúca falošná ledka defend lock. Je to Octavia1 Tour 2008, 1.6L, 75kW. Ako nová. Som z Ružomberka. Predám ju za 8500€, len volať: 0944439947. Iba vážny záujem. Ak o niekom viete, odporučte mu zánovné šetrené autíčko, ešte na ňom pojazdí ďalších 10 rokov.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať