SAMSUNG 072024 Advertisement SAMSUNG 072024 Advertisement SAMSUNG 072024 Advertisement

Takto by to vyzeralo, keby Zem dnes zasiahol asteroid, ktorý vyhubil dinosaury

Technológie
0

Video na YouTube ukazuje ničivé účinky asteroidu, ktorý pred 66 miliónmi rokov vyhubil dinosaury. Zobrazuje takisto, čo by sa stalo, keby podobná udalosť nastala dnes.

Po náraze do Zeme nastala intenzívna horúčava a dážď roztavených úlomkov trvajúci viac ako 20 minút. Nasledovali zemetrasenia a výbuchy sopiek po celom svete. Dinosaurom hrozilo vyhynutie, keď Zem pokryli mohutné oblaky prachu, ktoré ju až na 15 rokov pripravili o slnečné svetlo. Niektoré druhy však dokázali prežiť, napríklad krokodíly a vtáky, ktoré sa živili odolnými zdrojmi potravy.

Keby dnes dopadol asteroid rovnakej veľkosti, Stredná Amerika a južné časti USA by sa okamžite vyparili, čo by spôsobilo smrť miliónov ľudí.

Zemetrasenia a cunami by pohltili svet, pričom by sa utopili približne tri miliardy ľudí. Podzemné mestá ako Nušabád v Iráne a Derinkuyu v Turecku by mohli poskytnúť určitú ochranu pred kyslým dažďom, ktorý by nasledoval. Ako úkryt by mohli poslúžiť aj vládne bunkre, ale obmedzené zdroje by viedli k výraznému poklesu ľudskej populácie. Tí, ktorí prežili, by sa mohli prispôsobiť zberom húb a provizórnym poľnohospodárstvom.

Existuje nádej, že vedci by mohli s dostatočným predstihom presmerovať blížiaci sa asteroid, ako ukázal úspešný test NASA, ktorý zmenil smer asteroidu. V prípade skutočnej udalosti by vedci mohli byť schopní asteroid odkloniť od Zeme a zaistiť tak našu bezpečnosť.

Zdroj: uniladtech.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať