SAMSUNG_062022 Advertisement SAMSUNG_062022 Advertisement SAMSUNG_062022 Advertisement

Umelá inteligencia dokáže predpovedať závažnosť ochorenia po infekcii na COVID-19

Výskum a vývoj
0

Centralizované úložisko zdravotných záznamov o COVID-19, ktoré v Spojených štátoch vybudovali v minulom roku, začína prinášať výsledky. Štúdia publikovaná v časopise JAMA Network Open sa zamerala na rizikové faktory závažných prípadov COVID-19 a sledovala progresiu ochorenia v priebehu času. Jej autori vytvorili modely strojového učenia, aby predpovedali, u ktorých z hospitalizovaných pacientov sa vyvinie závažné ochorenie, a to na základe informácií zhromaždených počas prvého dňa v nemocnici.

Výskumný tím zahrnul do svojej analýzy státisíce záznamov pacientov siahajúcich od januára 2020 do decembra 2020 a použil údaje z 34 lekárskych centier. Analýza ukazuje, ako liečba COVID-19 sa v priebehu roka 2020 menila, keďže lekári vyskúšali nové spôsoby liečby a získali s týmto ochorením viac skúseností. Percentuálny podiel pacientov liečených liekom proti malárii hydroxychlorochínom, ktorý sa neskôr ukázal ako neúčinný, klesol do mája 2020 takmer na nulu.

Užívanie steroidu dexametazónu stúplo v júni, keď štúdie ukázali, že by to mohlo zlepšiť mieru prežitia. Potvrdilo sa takisto, že miera prežitia u pacientov s COVID-19 sa v priebehu roku 2020 zlepšovala. V marci a apríli zomrelo 16 percent ľudí prijatých do nemocnice s COVID-19, zatiaľ čo v septembri a októbri táto hodnota klesla na necelých 9 percent.

Ukázalo sa, že ľudia, ktorí mali po príchode do nemocnice vyššiu srdcovú frekvenciu, dychovú frekvenciu a teplotu, s vyššou pravdepodobnosťou potrebovali razantné zákroky, napríklad ventiláciu, a aj ich úmrtie bolo pravdepodobnejšie. Pomocou týchto a ďalších dát tím zostavil modely strojového učenia schopné predpovedať, ktorí pacienti vážne ochorejú. Autori uviedli, že modely by mohli byť nakoniec použité ako základ rozhodovacích nástrojov spolu s ďalším testovaním.

Zdroj: theverge.com.

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať