SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement

Tepelná batéria umožní uskladniť teplo z letných horúčav a využiť ho v zime

0

Prelomový objav z Technickej univerzity v holandskom Eindhovene by mohol pomôcť uskladniť letné horúčavy na využitie počas mrazivých zimných mesiacov. Tajomstvom je prekvapivo vodná para a soľ. Výskumníci sa domnievajú, že inovatívna „tepelná batéria“ by mohla lacno a účinne poskytovať teplo a teplú vodu jednotlivým domom, ale aj celým blokom, a to s využitím obnoviteľnej energie a udržateľných zložiek.

Metóda funguje tak, že využíva stabilizované hydráty soli na ukladanie a uvoľňovanie tepla v chemickom procese, ktorý zahŕňa aj obyčajnú vodu. „Keď sa tieto zložky spoja, voda sa viaže na soľ a vytvára nové kryštály soli. Tento proces uvoľňuje teplo,“ vysvetľujú vedci na webovej stránke univerzity. Proces je reverzibilný, čo je povinnou podmienkou fungovania celého konceptu.   

„Vrátením tepla späť do systému [napríklad zo solárneho kolektora] sa voda a soľ oddelia. Pokiaľ sú voda a soľ oddelené, energia sa uchováva bez strát. Len čo ich zasa spojíte, uložené teplo sa opäť uvoľní. Tepelná batéria je stabilná, funguje bez straty energie a pri správnom používaní vydrží najmenej 20 rokov,“ vysvetľujú výskumníci.

Videoklip univerzity ukazuje dom vybavený takýmto zariadením. Na streche je namontovaná jednotka na zber tepla, ktorá zachytáva energiu zo slnka. Hlavná časť systému sa nachádza na prízemí domu a pripomína zariadenie, ktoré je už súčasťou väčšiny domácich vykurovacích systémov.

Do výbavy patria ešte ventilátor, kondenzátor a výmenník tepla. Jednotka usmerňuje prevádzku čiže prúdenie teplého a studeného, vlhkého a suchého vzduchu tak, aby chémia soli vnútri ukladala a uvoľňovala tepelnú energiu podľa potreby. Lian Blijlevensová nedávno predstavila svoju doktorandskú prácu na holandskej Radboud University o výskume v oblasti soli, vody a skladovania energie. Uvádza v nej, že materiál v hodnote „niekoľkých šatníkov“ by mohol vykurovať dom.

Jednotka vo veľkosti chladničky by podľa správy na webovej stránke Eindhovenu mohla zabezpečiť teplé sprchy pre bežnú rodinu na dva týždne. Vo videu sa uvádza, že tento systém „poskytne tepelnú batériu, ktorá je lacnejšia ako súčasné elektrické batérie“.

Blijlevensová a jej kolegovia chcú zabezpečiť, aby sa systém dal recyklovať. Pokročilým testovaním týkajúcim sa opätovného použitia prešiel asi tucet solí. Podľa výskumníkov je výborným kandidátom Chlorid stroncia, ktorý dobre funguje a je stabilný tak, „aby ste nemuseli soľ vymieňať každý rok“.

Zdroj: thecooldown.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať