Terran R: Opakovane použiteľná raketa vyrobená na 3D tlačiarni

0

Kalifornský startup Relativity Space odhalil podrobnosti o Terran R, novej dvojstupňovej opätovne použiteľnej rakete, ktorá by mala o tri roky vynášať satelity na obežnú dráhu. Raketa úplne vytlačená 3D tlačiarňou môže takisto pomôcť ľudstvu usídliť sa na Marse. Oproti dvojstupňovému predchodcovi Terran 1, ktorý by mal začať lietať v priebehu tohto roka, ide o veľký pokrok v sile a výkone. O umiestnení užitočného zaťaženia na Terran 1 podpísalo zmluvu už 9 zákazníkov.

Terran 1 je vysoký asi 10,7 m a široký 0,7 m a podľa špecifikácií môže na nízku obežnú dráhu Zeme vyniesť náklad s hmotnosťou 1250 kilogramov. Prvý stupeň je poháňaný deviatimi motormi Aeon 1 spoločnosti Relativity Space, zatiaľ čo druhý stupeň obsahuje jeden motor Aeon optimalizovaný pre vákuum. Motory, ktoré spaľujú kvapalný kyslík a metán, sú 3D tlačené rovnako ako zvyšok rakety.

Táto nová výrobná stratégia umožní postaviť raketu so stokrát menším počtom dielov v porovnaní s konkurenciou, a to za menej ako 60 dní. Prvý let novej rakety Terran R by sa mal uskutočniť v roku 2024 a podobne ako Terran 1 bude štartovať na Floride z vesmírneho strediska Mys Canaveral.

Terran R bude vysoký 66 m, široký 4,9 m a  bude môcť prepraviť viac ako 20 000 kg nákladu. Prvý stupeň rakety bude poháňaný siedmimi motormi Aeon R, čo je výkonnejšia vysokotlaková verzia Aeonu 1. Horný stupeň bude rovnako ako v prípade Terranu 1 obsahovať jeden vákuový Aeon.

Kapacita užitočného zaťaženia Terranu R sa blíži kapacite Falcon 9, priekopníka v oblasti opätovne použiteľných rakiet od spoločnosti SpaceX.  Prvý stupeň Falconu 9 sa po vyslaní satelitov na obežnú dráhu opakovane vracia na Zem. Relativity Space chce s Terranom R zájsť o krok ďalej. Opakovane použiteľná bude celá raketa – prvý a druhý stupeň, ako aj kapotáž užitočného zaťaženia, ktorá chráni satelity.

Zdroj: space.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať