SAMSUNG_082022 Advertisement SAMSUNG_082022 Advertisement SAMSUNG_082022 Advertisement

Umelá inteligencia dokáže z EEG predpovedať vek mozgu

Výskum a vývoj
2

Štúdia ukazuje, že model hlbokej neurónovej siete môže presne predpovedať vek mozgu zdravých pacientov na základe údajov z elektroencefalogramu zaznamenaných počas sledovania spánku cez noc. Model predpovedal vek so strednou absolútnou chybou iba 4,6 roka. Štúdia tiež zistila, že pacienti s cukrovkou, depresiou, nadmernou dennou spavosťou, hypertenziou a problémami s pamäťou a koncentráciou vykazujú v priemere zvýšený index veku mozgu v porovnaní so vzorkou zdravej populácie.

Podľa autorov výsledky ukazujú, že tieto zdravotné podmienky súvisia s odchýlkami predpovedaného veku od chronologického veku. Vedci trénovali model hlbokej neurónovej siete na predpovedanie veku pacientov pomocou surových EEG signálov zaznamenaných počas klinických štúdií spánku uskutočňovaných pomocou nočnej polysomnografie. Model bol trénovaný na 126 241 štúdiách spánku a validovaný na 6638 štúdiách.

Výsledky tejto štúdie poskytujú prvotné dôkazy o potenciáli využitia AI na hodnotenie mozgového veku pacienta. Autori štúdie dúfajú, že index veku mozgu sa jedného dňa stane diagnostickým biomarkerom zdravia mozgu, podobne ako vysoký krvný tlak naznačuje riziko mŕtvice a iných kardiovaskulárnych porúch. Abstrakt výskumu bol publikovaný v online prílohe časopisu Sleep.

Zdroj: neurosciencenews.com.

Redakcia

Všetky autorove články

2 komentáre

Lacko klame reakcia na: Umelá inteligencia dokáže z EEG predpovedať vek mozgu

13.7.2021 09:07
Lacko bludy
Reagovať

RE: nic si z tohoto klamara nerobte pan Lacko, on si doma honi pri porne a potom tu machruje reakcia na: Lacko klame

25.7.2021 16:07
nic si z tohoto klamara nerobte pan Lacko, on si doma honi pri porne a potom tu machruje, ze videl kundu
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať