Samsung_04 Samsung_04 Samsung_04 Advertisement

Test reproduktorových káblov II – meranie odporu, kapacity a indukčnosti

2

V prvej časti trojdielneho seriálu sme predstavili dvojicu káblov, ktoré budeme merať a porovnávať, konkrétne AQ 646-2BW od českej firmy Acoustic Quality za 75 eur a káble Audioquest Rocket 11 Banana Gold SBW za 284 eur. Nakoľko sme technologický magazín, tak som káble samozrejme dôkladne premeral. Aby som to upresnil, najskôr som urobili subjektívny posluchový test a až potom meranie, aby výsledky merania neovplyvnili subjektívny dojem. Ten však ovplyvnila skutočnosť, že som poznal ceny káblov, ale o tom až v budúcom pokračovaní.  Takže idem merať Napriek tomu, že hodnoty odporu, kapacity a indukčnosti sú v jednotkách s príponou mili, mikro, či piko, dajú sa vodnými metódami zmerať aj bežnými prístrojmi.

Postup a výsledky merania káblov je vo videu

Nakoľko káble  AQ 646-2BW majú dĺžku 2 metre a káble Audioquest Rocket 11 majú dĺžku 2,5 m, budem porovnávať hodnotu každej veličiny prepočítanú na 1 meter kábla.

Vľavo  AQ 646-2BW, vpravo  Audioquest Rocket 11 

Obidve súpravy káblov sú určené pre bi-wire zapojenie, čiže pre reproduktorové sústavy, ktoré majú dva páry svoriek, Reproduktorová sústava je tada technicky k výkonovému zosilňovaču pripojená dvomi pármi káblov, ktoré sú prepojené v blízkosti svoriek na výkonovom zosilňovači.  Viac o bi-wire zapojení sa dočítate v tomto článku ku ktorému je aj video

Meranie odporu

Začnem meraním vodivosti, presnejšie elektrického odporu. Odpor kábla, ktorý je na jednom konci skratovaný sa pohybuje v rádoch miliohmov, takže bežným meracím prístrojom ho nezmeriam. Môžem ho však zmerať nepriamo tak že cez kábel bude prechádzať jednosmerný prúd.

Následne zmeriam napätie a veľkosť prúdu a odpor vypočítam podľa Ohmovho zákona R = U/I.

Namerané hodnoty:Nakoľko káblom prepojím svorky zdroja takmer do skratu, použil som laboratórny zdroj, ktorý umožňuje nastaviť obmedzenie prúdu. Nastavil som limit 3 A.  Postup merania je vo videu. Výsledok je priemer z troch meraní

Kábel

merný odpor (odpor 1 m kábla)

AQ 646-2BW

0,0136 Ohm/meter

Audioquest Rocket 11

0,0106 Ohm/meter

Elektrický odpor kábla pôsobí ako záťaž zosilňovača, preto musí byť čo najmenší. Pri bežných dĺžkach káblov a konštantnej  impedančnej záťaži 8 Ω, to znamená útlm menej ako 1 dB. Samozrejme je dôležité používať káble s čo najnižším odporom a indukčnosťou. Z merania vyplýva, že kábel Audioquest Rocket 11 má o 28 % menší merný odpor, než kábel AQ 646-2BW

Meranie kapacity

Kapacitu budem merať tak, že kábel, ktorý má druhý koniec voľný, čiže neskratovaný pripojím k nízkofrekvenčnému generátoru, ktorý má sínusový priebeh a budem merať striedavé napätie na výstupe generátora a striedavý prúd.

Aj keď je druhý koniec kábla rozpojený, striedavý prúd obvodom bude prechádzať práve vďaka kapacite kábla, Čím bude frekvencia vyššia, tým väčší prúd takýmto obvodom prejde.

Aj v tomto prípade je výsledok priemer viacerých meraní pri rôznych frekvenciách. Ak poznáme frekvenciu, napätie a prúd, kapacitu vypočítame podľa vzorca:

Vzorec

Namerané hodnoty:

Kábel

merná kapacita (kapacita 1 m kábla)

AQ 646-2BW

260 pF/meter

Audioquest Rocket 11

198 pF/meter

 

Kapacita kábla rastie zo zvyšujúcim sa prierezom vodičov, ktoré sú vlastne elektródami kondenzátora.  a tiež pri ich vzájomnom približovaní. Na kapacitu má vplyv aj materiál dielektrika, čiže v tomto prípade izolácie káblov. Kapacita káblov síce na charakteristiku prenosu nemá poznateľný vplyv, môže však ovplyvniť stabilitu zosilňovača, ak nie je dobre navrhnutý.

Z merania vyplýva, že kábel Audioquest Rocket 11 má o 31 % menšiu mernú kapacitu, než kábel AQ 646-2BW

Meranie indukčnosti

Kapacitu budem merať tak, že kábel, ktorý má druhý skratovaný pripojím k nízkofrekvenčnému generátoru, ktorý má sínusový priebeh a budem merať striedavé napätie na výstupe generátora a striedavý prúd prechádzajúci obvodom.

Čím bude frekvencia vyššia, tým menší  prúd takýmto obvodom prejde.

 

Aj v tomto prípade je výsledok priemer viacerých meraní pri rôznych frekvenciách. Ak poznáme frekvenciu, napätie, prúd a ohmický odpor kábla z prvého merania, indukčnosť vypočítame podľa vzorca:

Vzorec

Namerané hodnoty:

Kábel

merná kapacita (kapacita 1 m kábla)

AQ 646-2BW

5,41 mikroHenryF/meter

Audioquest Rocket 11

4,57 mikroHenry/meter

 

Indukčnosť kábla rastie zo zväčšujúcou sa vzdialenosťou vodičov a s klesajúcim prierezom. Z merania vyplýva, že kábel Audioquest Rocket 11 má o 18 % menšiu mernú kapacitu, než kábel AQ 646-2BW

Ak to zosumarizuje, tak drahší kábel má lepšie všetky tri parametre, otázka však je, nakoľko je to dôležité. Dobre to vystihol jeden z čitateľov v komentári k videu: Odpor kábla je voči obvyklej impedancii reproduktorov zanedbateľný. Kapacita kábla teoreticky vytvára dolnú priepust avšak tá na 10m kábli pri zmeranej kapacite bude obmedzovať frekvencie nad 1 GHz. Ak budeme brať kábek ako RLC obvod, tak pri daných parametroch by kapacita s indukčnosťou vytvárala obvod, ktorý by mohol mať nejaké rezonancie na frekvencii 2,15 MHz teda všetko s vysokou rezervou úplne mimo akýkoľvek frekvenčný rozsah, v ktorom pracujú zvukového zosilňovača a samozrejme úplne nepočuteľné.

Zobrazit Galériu

Luboslav Lacko

Všetky autorove články
AQ 646-2BW audio káble Audioquest Rocket 11

2 komentáre

. reakcia na: Test reproduktorových káblov II – meranie odporu, kapacity a indukčnosti

1.5.2021 01:05
Mam doma aj super drahe aj obycajne kable k studiovym reprakom. Zvukovy rozdiel je uuuplne ziadny. Akurat drahsie su krajsie a este aj kratsie.
Reagovať

RE: Aj u mňa to vyhrávajú vždy štuple slúchadlá s káblom jack 3,5 za 5€ od Číňanca reakcia na: .

1.5.2021 18:05
Aj u mňa to vyhrávajú vždy štuple slúchadlá s káblom jack 3,5 za 5€ od Číňanca
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať