Samsung_04 Samsung_04 Samsung_04 Advertisement

Patriot Supersonic Rage Pro / Rýchlych 10 gramov s 512 GB

2

Najnovší flash disk Patriotu – Supersonic Rage Pro – je dostupný aj v polterabajtovom variante. V tejto kapacite sme ho i my testovali. Vzhľadom na špecifikovaný výkon zodpovedajúci až 420 MB/s (sekvenčné čítanie) či 8000 IOPS (náhodný zápis 4K blokov) je telo flash disku pomerne malé. Na dĺžku Supersonic Rage Pro  má sotva 6 cm, hrúbka je potom 8 mm a šírka 21 mm.

Puzdro je celokovové, čo je prospešné tak z pohľadu chladenia ako i odolnosti. Vyhotovenie je celkovo chvályhodné a patriot sa zameral aj na rôzne detaily, ktoré nebývajú obvyklé. Napríklad vrchnáčik má „spomaľovaciu“ vložku, vďaka ktorej sa príjemne nasúva, ale i poriadne drží na konektore.

Zadná strana je zase uspôsobená tak, aby bolo možné mať kryt konektoru pri používaní flash disku pripnutý na konštrukciu. Riziko straty je tak menšie, ale vtedy prekryjete svetlovod s LED hlásiacu aktivitu. To môže byť pre niekoho i plus, každopádne máte možnosť výberu. Vzadu je i očko na prevlečenie šnúrky.

Potlač nápisov je laserová a na kľúčenke zrejme dlho „pekná“ nevydrží. Je totiž pomerne mäkká a časom sa pri bežnom nosení zoškrabe.

Výkon sme merali s rôznymi radičmi USB a vždy sme namerali o trochu menej, než uvádzajú špecifikácie. Sekvenčné rýchlosti sa držia skôr tesne pod 400 MB/s ako nad (podľa špecifikácií). V ATTO sme najviac namerali 395 MB/s, v AS SSD potom okolo 375 MB/s. V praxi však počítajte s nižšími rýchlosťami.

Maximálna rýchlosť pri sekvenčnom čítaní sa pohybuje okolo 307 MB/s, pre sekvenčný zápis je to potom 279 MB/s.  Pri práci s menšími súbormi výkon prirodzene klesá, ale je treba poznamenať, že je vždy stabilný bez ohľadu na množstvo prenášaného objemu. Zahrievanie na povrchu šasi je do 45 °C, čo zodpovedá vysokému výkonu. Zatiaľ čo pri prenose väčších (od 1 MB) súborov je výkon nadpriemerný, tak s menšími (rádovo v jednotkách či desiatkach kilobajtov) už za priemerom trochu zaostáva.

Tým pádom sa na jednoduché kancelárske účely, sprevádzané typicky prenosmi malých dokumentov, príliš nehodí, respektíve nemá zmysel si zaň priplácať. Ale na prácu s fotkami, videom či grafickými súbormi, môžeme Supersonic Rage Pro odporučiť. Oproti modelu Fang má síce pomalšie čítanie, ale zase si drží stabilne vysoký výkon sekvenčného zápisu.

„Cenovo výhodný flash disk vhodný na náročnejšie pracovné i multimediálne použitie.“
 

+ Rýchle sekvenčné čítanie i zápis, stabilný výkon sekvenčného zápisu, vzhľadom na výkon menšie rozmery, robustná konštrukcia, veľmi priaznivá cena
- Nižší výkon pri sekvenčnom prenose veľmi malých súborov (obojsmerne, čítanie i zápis)

Cena: 79 EUR

Hodnotenie: 9/10

Zobrazit Galériu

Ľubomír Samák

Všetky autorove články

2 komentáre

Zasa zdreli z kupujúceho 30€, veď 512ka stojí na aliexpress_com 50€ reakcia na: c

4.5.2021 20:05
Zasa zdreli z kupujúceho 30€ navyše, veď 512ka stojí na aliexpress_com 50€ a naša skvelá vláda týchto zdieračov z radov slovenských obchodníkov podporuje.
Reagovať

RE: Zasa zdreli z kupujúceho 30€, veď 512ka stojí na aliexpress_com 50€ reakcia na: Zasa zdreli z kupujúceho 30€, veď 512ka stojí na aliexpress_com 50€

15.5.2021 11:05
Odporúčaná cena výrobcu je 110 dolárov a lacnejší flashdisk z Aliexpressu bude s najväčšou pravdepodobnosťou výrazne pomalší a zrejme ani jeho vyhotovenie nebude také robustné, ako má tento Supersonic Rage Pro.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať