Samsung_06 Samsung_06 Samsung_06 Advertisement

Test účinnosti UV sterilizátora VMAX S1

0

Podľa výrobcu sterilizátor UV VMax S1 dokáže počas šiestich minút bezpečne dezinfikovať mobilný telefón, prípadne iné podobné zariadenie a s účinnosťou až 99,9 % ho zbaviť baktérií aj vírusov.  Vlnová dĺžka UV žiarenia je 260 – 280 nm. Sterilizátor sme sa rozhodli otestovať. Priebeh testu je vo videu.Aby som nemusel experimentovať s baktériami, živnými pôdami a riešiť snímanie obrazu cez mikroskop, tak som účinnosť UV sterilizátora otestoval s najdostupnejšími mikroorganizmami v domácnosti - kvasnicami v bežnom pekárskom droždí.

Najskôr som na dve misky naniesol čo najtenšiu vrstvu droždia rozpusteného v teplej vode na hustú kašu. Čo najtenšiu preto, aby som verne simuloval reálnu situáciu, keď sú mikroorganizmy na povrchu zariadenia vo veľmi tenkej vrstve. Samozrejme sa mi nepodarilo dosiahnuť zrovnateľnú hrúbku, ale to nevadí, test bude náročnejší a uvidím, či UV žiarenie prenikne do hrubšej vrstvy rozotretého roztoku kvasníc. Jednu misku som dal do sterilizátora a druhú nechal mimo. Sterilizátor sa automaticky zapne po zatvorení veka. Sterilizácia trvá 6 minút a počas nej červená LED bliká. Po tejto dobe sa vypne a LED svieti trvalo.

Takže teraz mám kvasnice na jednej miske vysterilizované a na druhej živé. Do obidvoch misiek pridám kašu pripravenú zmiešaním múky, cukru a teplej vody, čiže ideálnej živnej pôdy na množenie kvasníc. Teraz už stačí len obidve misky pozorovať. V ľavej je kaša so sterilizovanými a vpravo so živými kvasnicami. 

Po pol hodine je kaša v ľavej miske bezo zmeny a v pravej viditeľne kysne, čo sa prejavuje bobtnaním a zväčšovaním objemu.

Tento jednoduchý pokus dokázal, že sterilizátor spoľahlivo zlikvidoval všetky mikroorganizmy, v našom prípade kvasnice a to aj v pomerne hrubej vrstve.

Sterilizátor dokáže dezinfikovať nielen mobilné telefóny do veľkosti 7 palcov, ale taktiež kľúče, slúchadlá, platobné karty a ďalšie predmety dennej potreby. 

Zobrazit Galériu

Luboslav Lacko

Všetky autorove články
UV sterilizátor Sterilizátor smartfónu VMAX S1

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať