SAMSUNG_092022 Advertisement SAMSUNG_092022 Advertisement SAMSUNG_092022 Advertisement

Tieto aplikácie zbierajú najviac vašich osobných údajov

Bezpečnosť
5

Štúdia spoločnosti pCloud dospela k záveru, že aplikácie pre sociálne siete a na donášku jedla predávajú inzerentom najviac osobných údajov. Nedávny prieskum však ukázal, že štyria z piatich ľudí nechcú, aby sa ich osobné údaje zhromažďovali alebo zdieľali bez ich súhlasu. Spoločnosť Surfshark porovnala aktivity 200 aplikácií v oblasti zhromažďovania údajov, aby zistila, ktoré služby zbierajú najviac údajov v danej kategórii a ktoré aplikácie nesiahajú na vaše údaje. Štúdia sa zaoberala 18 kategóriami aplikácií a zistila, že čím je aplikácia populárnejšia, tým viac údajov pravdepodobne zhromažďuje.

Facebook, Instagram a Messenger (všetky aplikácie patria spoločnosti Meta) zbierajú všetkých 32 segmentov osobných údajov, ktoré sú označované v App Store spoločnosti Apple. Medzi menej invazívne možnosti patrí aplikácia sociálnych sietí Clubhouse. Cisco WebEx Meetings a aplikácia Dust s miznúcimi správami sú skvelými alternatívami na pracovné aj osobné použitie, pretože ani jedna zo služieb nezhromažďuje žiadne údaje. Ak hľadáte súkromie pri vyhľadávaní na webe, čítaní e-mailov alebo streamovaní videa, mali by ste sa vyhnúť produktom spoločnosti Google.

Chrome získava 13 druhov údajov, Gmail 19 a YouTube až 24. Namiesto toho používajte alternatívy Brave alebo Firefox Focus, platenú e-mailovú službu Spike a na streamovanie videa Popcornflix alebo Kanopy. Zaujímate sa o finančné aplikácie? PayPal získava neuveriteľných 26 druhov údajov, zatiaľ čo MoneyGram iba osem. Aplikácia Mint tiež zhromažďuje 21 druhov údajov, zatiaľ čo Mvelopes nezbiera žiadne dáta. Pokiaľ ide o kryptomeny, vyhnite sa Coinbase s 18 druhmi zhromažďovaných dát. Zvoľte si radšej aplikáciu Crypto Pro, ktorá získava len osobné identifikačné údaje.

Namiesto nakupovania na Amazone, ktorý zbiera 26 druhov údajov, skúste Etsy alebo Poshmark, ktoré zhltnú iba 12. Štúdia Surfshark obsahuje aj interaktívny nástroj na ochranu osobných údajov, ktorý vám umožní vidieť, ktoré aplikácie najviac (a najmenej) vyžadujú dáta. Zistite, kde sa umiestnili vaše obľúbené aplikácie, a prejdite na alternatívu viac zameranú na ochranu súkromia.

Zdroj: pcmag.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

5 komentárov

osobné úaje reakcia na: Tieto aplikácie zbierajú najviac vašich osobných údajov

14.1.2022 06:01
už by bolo načase , aby autority ( aj s medziárodným dosahom ) zakázali zbieranie údajov akéhokoľvek druhu . Lebo to , čo sa deje na sociálnych sieťach je už veľmi - veľmi nebezpečné . V súčasnosti sú už sociálne siete príťažou a spreneverili sa ich pôvodnému poslaniu . Prevažujú psychopatické osobnosti a ich chovanie . Ak sa to nedá skultúrniť , tak to treba zrušiť . Lebo zo súčasnej generácie mladých ľudí vyrastú závisláci , tiež psychopati a nezrelé osobnosti , bez vlastného logického myslenia a zdravého úsudku .
Reagovať

RE: osobné úaje reakcia na: osobné úaje

18.1.2022 07:01
Včera som na mobile hľadal konkrétnu lokalitu v mapovej aplikácii. Skúsil som viaceré, skoro každá chcela najskôr zdieľať polohu. Načo, keď nikam nejdem, nechcem navigáciu, len som si chcel pozrieť mapu? Smola, leteli z pamäte.

Ako vravím aj pri permakultúre: To nie je pre sprostých.
Reagovať

RE: osobné úaje reakcia na: osobné úaje

15.1.2022 10:01
Súhlasím.
Bude však s tým veľký problém. Vyrastá generácia, ktorá od malička berie ITK technológie ako samozrejmosť a vôbec, ale vôbec ich nevzrušuje, že ich dáta putujú po celom svete.
Táto forma zberu údajov postupne výrazne zasahuje do slobody človeka.
Je to nôž na krk bežnému používateľovi .- chceš túto perfiš apku, musíš súhlasiť s 20 údajmi od teba, chceš tieto služby od veľkej firmy, ok, máš to zadaramo, ale...
Ak si prečítatete licenčné podmienky rôznych firiem, je to často des - rozsiahle, neprehľadné, rozporuplné, otázne.
Neviem, ak budeme ako ľudstvo takto fungovať ďalej, lebo už dávnejšie začala doba, nad ktorou by sa Metternichova tajná polícia bledla závisťou..

Áno, aspoň čiastočná regulácia by pomohla. Myslím, v tomto duchu je pokrok v EÚ GDPR, aj keď je to miestami otrava.
Reagovať

RE: osobné úaje reakcia na: osobné úaje

14.1.2022 07:01
S tym suhlasim, ale to asi nebude mozne, ze by sa zrusili. Alternativou je regulacia, ako napr. pri TV. Ale to taktiez nebude jednoduche a ludia sa budu burit, lebo uz su vychovani pocuvat tu svoju pravdu a nekriticky prijimat obsah ktory ju podporuje bez ohladu ma to, aby poznali povodneho siritela informacie. Zial myslim si, ze bude horsie :(
Reagovať

RE: RE: osobné úaje reakcia na: RE: osobné úaje

15.1.2022 22:01
Na block chaine vyrastaju aplikacie a tiez tokeny, ktore umoznuju zdielat akykolvek obsah bez cenzury a tiez byt panom svojich vlastnych dat. Ak ich zdielate, tak zarabate ci uz na reklame ktora sam vam zobrazi, alebo len na samotnom zdielani dat.
Ide o decentralizovane riesenia. Vyhoda je, ze vas nevydiera ziadna konkretna firma ako Facebook, alebo Google, aby ste im tie udaje dali, inak nemozete sluzbu pouzit. Na druhu stranu, si tam moze uverejnit kazdy co chce. Od pitia Sava az po pornografiu. Tak ze bude sa treba naucit s tym zit.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať