PMI_092022 PMI_092022 PMI_092022

Úplne nový koncept futuristickej myši má šetriť zápästie

0

O ergonomické počítačové myši nie je núdza, ale tento koncept zachádza ďalej a premieňa myš na niečo úplne iné. Hoci s nástupom a rozšírením notebookov a ich trackpadov boli počítačové myši zatlačené do úzadia, z trhu úplne nezmizli, no ani sa výraznejšie nevyvíjali. Stále tak predstavujú riziko pre naše zápästia a bolesti z opakovaného namáhania a syndróm karpálneho tunela môžu ochromiť dnešnú generáciu, ktorej život a práca závisia od počítačov. Konštruktéri sa preto snažia vymyslieť čo najergonomickejšiu myš.

Dizajnér Jason Wong prišiel s novou predstavou, ako by mala vyzerať a fungovať ergonomická myš, pričom sa neobmedzoval na tradičný koncept myši. Začal síce s niečím, čo sa veľmi podobalo na mnohé ergonomické myši vrátane výrezov a klapiek na podporu prstov, no potom jeho úvahy nabrali dosť úplne iný smer. Až dospel k niečomu, čo vyzerá ako myš na stojane. Wong to opisuje ako vertikálny dizajn joysticku myši. Na rozdiel od typického joysticku, ktorý predchádzal myši, človek nebude musieť držať zariadenie v ruke, jednoducho položí ruku na nosnú konštrukciu.

K dispozícii je dokonca aj opora zápästia, ktorá pomáha zabrániť namáhaniu ruky pri práci v tejto polohe. Aj materiály, ktoré Wong zvolil, majú poskytovať pohodlie. Textilná sieťovina pokrýva povrch opory ruky a zápästia na zvýšenie komfortu, zatiaľ čo gumový poťah ponúka lepšiu priľnavosť. Tento koncept, ktorý dizajnér nazýva Logitech MX K01, sa snaží využiť prirodzenú vertikálnu polohu ruky, aby sa zabránilo namáhaniu zápästia, zatiaľ čo plynulé línie konštrukcie sú vizuálne zaujímavé. Napriek tomu ide o koncept, ktorý pravdepodobne vyžaduje riadne klinické testovanie, aby sa overila jeho ergonomická hodnota.

Zdroj: yankodesign.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať