CANON_leto2024 CANON_leto2024 CANON_leto2024

Toto sú pracovné miesta, ktoré pod vplyvom umelej inteligencie zaniknú a nové, ktoré sa vytvoria

Spoločenské dopady
0

Mnohí ľudia sa dnes pýtajú, ktoré práce 21. storočia by umelá inteligencia (AI) a štvrtá priemyselná revolúcia mohli poslať do histórie. Spoločnosť Accenture opisuje príchod veľkých jazykových modelov (large language model – LLM), ako je ChatGPT-4, ako „významný bod obratu a míľnik v oblasti umelej inteligencie ... [pretože] rozlúštili kód zložitosti jazyka“. Odhaduje, že LLM by mohli ovplyvniť 40 % všetkých pracovných hodín. „Je to preto, že jazykové úlohy predstavujú 62 % celkového pracovného času zamestnancov,“ uvádza sa v správe.

Dobrá správa však je, že to neznamená, že stroje jednoducho nahradia ľudí. Accenture tvrdí, že 65 % času, ktorý strávime týmito „jazykovými úlohami“, možno „transformovať na produktívnejšiu činnosť prostredníctvom rozšírenia a automatizácie“. Úspešné nasadenie generatívnej umelej inteligencie si vyžaduje venovať rovnakú pozornosť ľuďom a školeniam ako technológiám. Znamená to jednak budovanie talentov v oblasti technických kompetencií, ako je inžinierstvo AI a podniková architektúra, a jednak školenie ľudí v celej organizácii, aby dokázali efektívne pracovať s procesmi využívajúcimi AI.

VEĽKÁ SÚŤAŽ PRE PREDPLATITEĽOV

Spoločnosti musia rozdeliť existujúce úlohy na „základné balíky úloh“, aby pochopili, kde má AI šancu ušetriť čas a zlepšiť spôsob práce. Po tomto zistení môžu organizácie zvyšovať kvalifikáciu zamestnancov, aby boli pripravení prijať nové pozície zahŕňajúce využívanie AI. Vzniknú aj úplne nové pracovné pozície, na ktoré bude treba prijať zamestnancov vrátane odborníkov na lingvistiku, kontrolórov kvality AI, AI editorov a pod.

Správa Svetového ekonomického fóra Future of Jobs Report 2023 uvádza, že najvýznamnejšie nové pozície sú špecialisti na umelú inteligenciu a strojové učenie, dátoví analytici a vedci a špecialisti na digitálnu transformáciu. Predpovedá 40 % skok v počte špecialistov na umelú inteligenciu a strojové učenie do roku 2027, 30 – 35 % nárast dopytu po pozíciách, ako sú dátoví analytici a vedci alebo špecialisti na veľké objemy dát, a 31 % nárast dopytu po analytikoch informačnej bezpečnosti. Tým by spolu pribudlo 2,6 milióna pracovných miest.

Na druhej strane počet niektorých pracovných miest by mohol v dôsledku umelej inteligencie rýchlo klesnúť. Ide väčšinou o kancelárske alebo sekretárske pozície, medzi ktoré patria bankoví pokladníci a pracovníci zadávajúci údaje.

Tu je 10 hlavných pracovných miest, ktoré podľa fóra v nasledujúcich piatich rokoch najrýchlejšie porastú a najrýchlejšie poklesnú:

To všetko vedie spoločnosti k tomu, aby prehodnotili svoje priority, pokiaľ ide o školenie zamestnancov na prácu s umelou inteligenciou a veľkými dátami. Podľa správy Future of Jobs Report 2023 je to priorita číslo tri v stratégiách vzdelávania firiem do roku 2027 a číslo jeden pre firmy s viac ako 50 000 zamestnancami. V správe fóra sa tiež uvádza, že úlohy na pracovisku sa v súčasnosti nepovažujú za viac automatizované ako pred tromi rokmi. Do určitej miery je to preto, že k automatizácii dochádzalo už predtým.

Ale pokiaľ ide o veľmi ľudské vlastnosti, ako je koordinácia medzi ľuďmi, pomoc pri rozhodovaní a uvažovaní alebo komunikácii, tam v skutočnosti vidieť vzostup automatizácie. Očakáva sa, že umelú inteligenciu prijme takmer 75 % opýtaných spoločností a že povedie k vysokej fluktuácii – 50 % organizácií sa domnieva, že povedie k nárastu počtu pracovných miest, a 25 % si myslí, že spôsobí ich zánik.

Zdroj: weforum.org.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať