SAMSUNG_112022 Advertisement SAMSUNG_112022 Advertisement SAMSUNG_112022 Advertisement

Toyota pýta 8 USD mesačne za diaľkové štartovanie auta

0

Výrobcovia automobilov sa čoraz častejšie snažia získavať príjmy z predplatného. Takmer každá automobilka ponúka nejaký balík predplatného a aj Toyota má jeden s názvom Remote Connect. Služba umožňuje majiteľom použiť aplikáciu napríklad na diaľkové zamykanie dverí, alebo na predklimatizovanie interiéru. Keď sa však bezplatné obdobie Remote Connect skončí, majitelia Toyoty zažijú nečakané prekvapenie – už nemôžu používať diaľkové štartovanie svojich aut.

Pokiaľ ide o technológiu, funkcia diaľkového štartu sa nelíši od použitia prívesku na odomknutie auta. Prívesky využívajú rádiový vysielač s krátkym dosahom, aby poslali do auta zašifrovaný signál. Vozidlo potom dešifruje signál a vykoná požadovanú akciu, či už ide o zamknutie a odomknutie dverí, pípnutie klaksónu, alebo naštartovanie motora. Štart na diaľku pomocou prívesku nemá nič spoločné s aplikáciou a ani auto, ani ovládač nekomunikujú so žiadnymi servermi spravovanými spoločnosťou Toyota.

Automobilka poskytuje diaľkové štartovanie nainštalované vo výrobe pri vozidlách z roku 2018 a novších, ktoré sú vybavené systémom Audio Plus alebo Premium Audio. Ak ho chce majiteľ použiť, musí sa nachádzať najviac 15 m od vozidla a dvakrát stlačiť tlačidlo zámku na ovládači a potom ho niekoľko sekúnd podržať stlačené. Nedávno však majitelia zistili, že funkčnosť prívesku závisí od udržiavania aktívneho predplatného Remote Connect. Vozidlá vybavené systémom Audio Plus získajú bezplatné trojročné skúšobné obdobie, zatiaľ čo vozidlá Premium Audio až 10-ročné.

Po jeho uplynutí však diaľkový štart pomocou prívesku prestane fungovať. Toyota pravidlá nezmenila, no tento detail bol ukrytý v texte s drobným písmom. Keď príde čas, Toyota jednoducho preruší prístup k jednej z funkcií na kľúčenke, ktorú majiteľ vlastní. Ak ju chce získať späť, musí platiť 8 USD mesačne alebo 80 USD ročne. No ak máte Toyotu vyrobenú pred 12. novembrom 2018, nebudete musieť platiť, aj keď diaľkové štartovanie týchto vozidiel pomocou prívesku bolo tiež viazané na Remote Connect.

Toyota uviedla, že tieto autá „vylepšila“, takže majitelia môžu túto funkciu používať bez predplatného. Prečo práve tento dátum? Vtedy totiž Toyota prestala vyrábať autá s 3G čipmi. Keď telekomunikačné spoločnosti ukončia fungovanie svojich 3G sietí, majitelia starších vozidiel Toyota nebudú mať možnosť predplatiť si služby Remote Connect ani ich využívať.

Zdroj: arstechnica.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať