ASUS_122021 ASUS_122021 ASUS_122021

Čo sa stane, keď sa zabijacké roboty dostanú do nesprávnych rúk?

Bezpečnosť
0

Odborník na umelú inteligenciu a profesor MIT Max Tegmark pre portál TheNextWeb uviedol, že armády v súčasnosti pracujú na tom, aby sa ozbrojené roboty vybavené umelou inteligenciou stali realitou. „Budú malé, lacné a ľahké ako smartfóny a neuveriteľne všestranné a výkonné,“ povedal Tegmark. Tieto smrtiace roboty sa niekomu môžu zdať inovatívne, no mohli by spôsobiť veľmi veľa škody, najmä ak sa dostanú do nesprávnych rúk.

Výskumník varuje, že takýto robot zabijak by sa mohol čoskoro dostať do rúk drogových kartelov.  „Ak si môžete kúpiť smrtiace roboty za rovnakú cenu ako AK-47, je to pre drogové kartely oveľa výhodnejšie, pretože vás nechytia, keď niekoho zabijete,“ povedal Tegmark. Aj keď má obeť veľa osobných strážcov, robot môže vletieť cez okno spálne a zabiť ju počas spánku.

SWAN_122021

Podľa Tegmarka tento typ využitia AI predstavuje obrovskú hrozbu pre civilistov pričom výroba takýchto robotov stále čelí len malému odporu zo strany vlády USA. Spolu s Ruskom a Čínou sa aj USA tesne pred konferenciou Organizácie Spojených národov vyjadrili, že nechcú úplne zakázať „smrtiace autonómne zbrane“ (lethal autonomous weapons – LAWs). Vysokí vojenskí a obranní predstavitelia v minulosti uviedli, že Spojené štáty „môžu byť v budúcnosti nútené vyvíjať LAWs, ak sa tak rozhodnú ich konkurenti“.

Zdroj: the-sun.com.

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať