Umelá hmla umožní, aby sme jedného dňa mohli vymeniť LED žiarovky za laserové

2

Vedci z Imperial College London vytvorili niečo, čo označujú ako „umelú hmlu“. Jedným z kľúčových aspektov je, že táto umelá hmla je schopná rozptýliť laserové svetlo a tak produkovať vysoký jas s nízkymi požiadavkami na energiu.  Žiarovky založené na novom laserovom systéme by boli energeticky úspornejšie ako bežné alebo LED žiarovky. Výskumný tím dokázal vyladiť svetlo pre rôzne farby. Biele svetlo je tvorené žiarením červeného, ​​modrého a zeleného lasera do difuzéra.

Difuzér je vyrobený z ultratenkého materiálu podobnému grafénu, kde sú laserové lúče rozptýlené nanoskopickými stenami mikrotrubičiek. Tento rozptyľovač, ktorý vyvinul tím, sa nazýva aero-BN a je zložený z polopriehľadného skla s náhodne usporiadanými a vzájomne prepojenými dutými mikrotrubičkami z materiálu tvoreného na 99,99% vzduchom. Celá paleta farieb je k dispozícii zmenou pomeru intenzity troch rôznych farebných laserov.

Zdroj: slashgear.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
veda vyskum LED energia svetlo laser

2 komentáre

generacia lumenov reakcia na: Umelá hmla umožní, aby sme jedného dňa mohli vymeniť LED žiarovky za laserové

8.4.2020 15:04
Malo lumenov uz dnes generujeme, velu malo...
Reagovať

Kolko lumenov na Watt vieme takto vygenerovat? reakcia na: Umelá hmla umožní, aby sme jedného dňa mohli vymeniť LED žiarovky za laserové

8.4.2020 12:04
Kolko lumenov na Watt vieme takto vygenerovat?
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať