PMI_092022 PMI_092022 PMI_092022

Umelá inteligencia dokáže z 2D fotografií vygenerovať 3D scénu v priebehu pár sekúnd

Technológie
1

Nvidia ukázala šikovný nástroj s umelou inteligenciou, ktorý nasníma množstvo 2D fotografií tej istej scény z rôznych uhlov a takmer okamžite ich transformuje do trojrozmerného digitálneho modelu.

Nástroj NeRF (neural radiance fields tool) v podstate odhaduje akékoľvek informácie o farbe/svetle scény, ktoré chýbajú vo vstupných údajoch, a vypĺňa prázdne miesta. Rané modely NeRF dokázali produkovať vykreslené scény v priebehu niekoľkých minút, no trénovanie neurónových sietí trvalo podstatne dlhšie.

Nový Instant NeRF od Nvidie v podstate skracuje čas trénovania aj renderovania „o niekoľko rádov“ a dokáže vycvičiť model na niekoľkých desiatkach statických obrázkov (spolu s údajmi o uhle kamery) v priebehu pár sekúnd a potom vykresliť 3D scénu s rozlíšením 1920 × 1080 pixelov za niekoľko desiatok milisekúnd.

Umožnil to vývoj novej metódy vstupného kódovania s názvom multi-resolution hash grid encoding, ktorá bola optimalizovaná pre GPU Nvidia a poskytuje „vysokokvalitné výsledky pomocou malej neurónovej siete“.

„Ak tradičné 3D reprezentácie, ako sú polygonálne siete, pripomínajú vektorové obrázky, NeRF sú ako bitmapové obrázky: zhutnene zachytávajú spôsob, ako svetlo vyžaruje z objektu alebo v rámci scény,“ povedal viceprezident spoločnosti Nvidia pre grafický výskum David Luebke. „V tomto zmysle by mohol byť Instant NeRF pre 3D rovnako dôležitý ako digitálne fotoaparáty a kompresia JPEG pre 2D fotografie – výrazne zvyšuje rýchlosť, jednoduchosť a dosah 3D snímania a zdieľania.“

Technológia by mohla nájsť uplatnenie pri výcviku robotov a autonómnych vozidiel, aby lepšie porozumeli objektom v reálnom svete, ako aj pri tvorbe obsahu pre virtuálnu realitu, videokonferenciách, digitálnom mapovaní, architektúre a zábave.

Zdroj: newatlas.com

Zobrazit Galériu

1 komentár

Xdd reakcia na: Umelá inteligencia dokáže z 2D fotografií vygenerovať 3D scénu v priebehu pár sekúnd

9.4.2022 10:04
Ranné nie rané modely
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať