SAMSUNG_092021 Advertisement SAMSUNG_092021 Advertisement SAMSUNG_092021 Advertisement

Umelá inteligencia dokáže zistiť, ktoré tváre sa vám budú páčiť

Výskum a vývoj
0

Fínski vedci vyvíjajú systém umelej inteligencie, ktorý dokáže preniknúť do vašej mysle a zistiť, ktoré tváre a typy vzhľadu sa vám zdajú najatraktívnejšie. Tím pripojil 30 dobrovoľníkov na monitor EEG, ktorý sleduje mozgové vlny, a potom im ukázal obrázky „falošných“ tvárí vygenerovaných rôznym spájaním 200 000 skutočných obrázkov celebrít. Pomocou údajov EEG sa im podarilo zistiť ich „nevedomé preferencie“.

Tieto dáta potom vložili do systému umelej inteligencie, ktorý sa naučil preferencie z mozgových vĺn a vytvoril úplne nové obrázky šité na mieru konkrétnemu dobrovoľníkovi. Nové obrázky zodpovedali preferenciám subjektov s presnosťou viac ako 80 percent. V budúcnosti by sa táto technika mohla použiť na určenie preferencií alebo na pochopenie nevedomých postojov vrátane rasy, náboženstva a politiky, o ktorých ľudia nemusia hovoriť otvorene, vysvetlil tím.

Odborníci z Helsinskej univerzity uviedli, že ich systém teraz dokáže pochopiť naše subjektívne predstavy o tom, čo robí tvár atraktívnou. „Potenciálne by sme mohli zariadenie zamerať na identifikáciu stereotypov alebo implicitnej zaujatosti a na lepšie pochopenie individuálnych rozdielov,“ hovoria vedci, ktorí svoje zistenia publikovali v časopise IEEE Transactions on Affective Computing.

Zdroj: dailymail.co.uk.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať