SAMSUNG_052022 Advertisement SAMSUNG_052022 Advertisement SAMSUNG_052022 Advertisement

Umelá inteligencia môže vylepšiť rozmazané tváre na „obrázky v super-rozlíšení“

Umelá inteligencia
1

Tím výskumníkov z Duke University v USA vytvoril algoritmus schopný „predstaviť si“ realisticky vyzerajúce tváre na základe rozmazaných, nerozpoznateľných snímok ľudí s osemkrát vyššou účinnosťou ako predchádzajúce metódy. Obrazy generované umelou inteligenciou sa nepodobajú skutočným ľuďom, ale sú to tváre, ktoré vyzerajú hodnoverne. Preto ju nemožno použiť na identifikáciu ľudí zo snímok s nízkym rozlíšením, zachytených bezpečnostnými kamerami.

Systém PULSE (Photo Upsampling via Latent Space Exploration), vyvinutý Dr. Cynthiou Rudinovou a jej tímom, vytvára obrázky so 64-násobným rozlíšením oproti pôvodnému rozmazanému obrázku. Dokáže to pomocou reverzného inžinierstva obrázkov s vysokým rozlíšením, ktoré po downscalingu vyzerajú podobne ako obrázky s nízkym rozlíšením. Týmto procesom sa rozpoznajú a spresnia črty tváre, ako sú mihalnice, zuby a vrásky, ktoré nebolo možné vidieť na obrázku s nízkym rozlíšením.

„Namiesto toho, aby sme začínali obrázkom s nízkym rozlíšením a pomaly pridávali detaily, PULSE prejde množstvom prirodzených snímok s vysokým rozlíšením a vyhľadáva obrázky, ktoré sa dajú zmenšiť na pôvodný obrázok s nízkym rozlíšením,“ uvádza sa v dokumente. Systém by sa teoreticky dal použiť na obrázky z akejkoľvek oblasti – od medicíny a mikroskopie až po astronómiu a satelitné snímky. Dokázal by si teda „predstaviť“ obrázky vo vysokom rozlíšení na základe zašumených a nekvalitných snímok vzdialených planét a slnečných sústav.

Zdroj: independent.co.uk.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
umelá inteligencia AI

1 komentár

AI uz davno vylepsuje obrazky reakcia na: Umelá inteligencia môže vylepšiť rozmazané tváre na „obrázky v super-rozlíšení“

16.6.2020 21:06
Firmy ako napr, Topaz alebo aj Adobe uz zopar rokov pouzivaju algoritmy na vylepsovanie detailov nizkeho rozlisenia.
Reagovať

Pridať komentár