SAMSUNG_112022 Advertisement SAMSUNG_112022 Advertisement SAMSUNG_112022 Advertisement

Umelá inteligencia objavila nové super účinné antibiotiká

Výskum a vývoj
0

Algoritmus hlbokého učenia sa vyvinutý na Massachusettskej technologickej univerzite objavil nové antibiotiká, ktoré dokážu liečiť choroby doteraz odolné proti antibiotikám. Medzi patogény, na ktoré sa halicínové antibiotikum zameralo, patrí Acinetobacter baumannii, ktorý bol prezývaný „Iraqibacter“, pretože infikoval tisíce amerických vojakov vracajúcich sa z vojny v Iraku.

V roku 2017 Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) označila tieto baktérie ako najväčšiu hrozbu pre ľudské zdravie pre ich odolnosť proti antibiotikám. Objavenie halicínu to môže zmeniť.  Nové antibiotikum môže zaberať aj pri liečbe tuberkulózy a proti baktériám clostridium difficile, ktoré infikujú črevá a spôsobujú hnačky. Algoritmus, ktoý objavil halicín, bol trénovaný analýzou štruktúry 2500 molekúl na vyhodnotenie ich antibakteriálnych vlastností.

Potom prehľadal databázu so 100 miliónmi molekúl, aby predpovedal ich schopnosť bojovať proti špecifickým patogénom. Algoritmus vyvinula počítačová vedkyňa Regina Barzilay, profesorka na MIT. Halicín bol jednou z deviatich nových molekúl objavených jej tímom, ktorý o svojej práci informoval v článku publikovanom vo vedeckom časopise Cell.

Zdroj: thenextweb.com.

Redakcia

Všetky autorove články
umelá inteligencia AI veda vyskum

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať