SAMSUNG_022024A Advertisement SAMSUNG_022024A Advertisement SAMSUNG_022024A Advertisement

Umelá inteligencia sa vymaní spod ľudskej kontroly za menej ako 10 rokov, hovorí veterán AI

Spoločenské dopady
2

Po tom, čo sa generatívna AI pevne zakorenila v našej spoločnosti, všetci od počítačových vedcov až po odborníkov na sociálne siete očakávajú ďalší veľký skok: singularitu, moment, keď umelá inteligencia prekoná ľudskú inteligenciu a vymaní sa spod ľudskej kontroly. Pred zavedením generatívnej AI do hlavného prúdu odborníci a teoretici špekulovali, že singularita je vzdialená desaťročia, čo dáva ľuďom čas pripraviť sa na svet transformovaný umelou inteligenciou a superpočítačmi. Ben Goertzel, generálny riaditeľ spoločnosti SingularityNET zameranej na AI a blockchain, však verí, že nástup umelej všeobecnej inteligencie (artificial general intelligence – AGI) je vzdialený roky, nie desaťročia.

Odhaduje to na tri až osem rokov a dôvodom je čiastočne to, že veľké jazykové modely ako Llama2 spoločnosti Meta a GPT-4 od OpenAI výrazne zvýšili záujem o AGI. Do tejto oblasti sa bude vkladať viac zdrojov, peňazí aj ľudskej energie. Goertzel je prominentná osobnosť v oblasti AI, roky formuloval koncept umelej všeobecnej inteligencie (AGI). Je držiteľom titulu Ph.D. v matematike z Temple University a prispel k rôznym oblastiam vrátane AI, kognitívnych vied a komplexných systémov. V roku 2017 spolu s Davidom Hansonom z firmy Hanson Robotics, vývojára robotov Sophia, Grace a Desdemona, založili spoločnosť SingularityNET.

Technologická singularita je hypotetický bod v budúcnosti, kde sa technologický rast stane nekontrolovateľným a nezvratným, čo povedie k drastickým nepredvídateľným zmenám v ľudskej civilizácii. Geortzel hovorí, že vývoj AGI vychádza z rovnakého úsilia, ktoré viedlo k ďalším ľudským pokrokom, ako je posun od spoločnosti lovcov a zberačov k poľnohospodárom. A takéto posuny nesmerujú vždy k lepšiemu. „Prečo sme vyvinuli poľnohospodárstvo a mestá namiesto toho, aby sme žili v štýle doby kamennej?“ spýtal sa. „Podľa niektorých metrík sa život od doby kamennej zlepšil, ale podľa iných metrík sa zhoršil – ľudia vtedy nemali neurózy a duševné choroby ako my teraz.“

VEĽKÁ SÚŤAŽ PRE PREDPLATITEĽOV

Ďalší faktor, ktorý tlačí na vývoj AI, je podľa Goertzela nepokoj ľudstva a dodal, že hoci sa zdá, že vývoj AI je založený na individuálnych motívoch, smeruje k vyššiemu cieľu. AGI možno opísať ako umelú inteligenciu, ktorá sa môže učiť a vykonávať akúkoľvek intelektuálnu úlohu, ktorú dokáže človek. Na rozdiel od špecializovanej AI, ktorá vyniká v jednej úlohe, má AGI podobne ako ľudský mozog širšie chápanie sveta.

Dosiahnutie AGI je však náročný a zatiaľ nesplnený cieľ. AGI je jeden z kľúčových míľnikov na ceste k singularite. Zatiaľ čo vývojári AI vo všeobecnosti tlačia na vštepovanie „ľudských hodnôt“ do generatívnych modelov AI, Goertzel varuje, že hodnoty sa časom menia. „Nechceme, aby AI robila presne to, čo si dnes myslíme, že je správne, pretože to, o čom si dnes myslíme, že je správne, o 20 rokov už nemusí byť správne,“ povedal Goertzel.

Zdroj: decrypt.co.

Redakcia

Všetky autorove články

2 komentáre

No toto.. reakcia na: Umelá inteligencia sa vymaní spod ľudskej kontroly za menej ako 10 rokov, hovorí veterán AI

12.11.2023 10:11
Keď pomôže napt ako mikroskop poraziť dajakú novšiu chrípku alebo stroj bude míňať menej paliva to zrazu všetci budú chcieť mať doma ai...
Reagovať

Skynet reakcia na: Umelá inteligencia sa vymaní spod ľudskej kontroly za menej ako 10 rokov, hovorí veterán AI

11.11.2023 23:11
Proti AI by sme nemali šancu.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať