PANASONIC PANASONIC PANASONIC

Umelá inteligencia už dokáže z mozgovej aktivity dekódovať, čo počujeme

Výskum a vývoj
0

Umelá inteligencia (UI) už dokáže z našej z mozgovej aktivity dekódovať slová aj celé vety. UI, ktorú vytvorila Meta, materská spoločnosť Facebooku, môže jedného dňa pomáhať tým, ktorí nie sú schopní komunikovať verbálne alebo rečou tela. Väčšina technológií dostupných v súčasnosti pre týchto ľudí si vyžaduje nebezpečné postupy pri inštalácii elektród do mozgu. Nový prístup by mohol poskytnúť pomoc pacientom s komunikačnými deficitmi bez použitia invazívnych metód. 

Na základe 56 000 hodín nahrávok reči v 53 jazykoch neurovedec a výskumník UI spoločnosti Meta Jean-Rémi King a jeho kolegovia vycvičili UI na rozpoznávanie slov a viet. Jazykový model získal schopnosť rozpoznať konkrétne lingvistické prvky od písmen a slabík až po prvky na úrovni slov a viet. Miera presnosti odpovedí UI bola 73-percentná pri použití magnetoencefalografie, ktorá si však vyžaduje veľké a drahé vybavenie. Pri použití bežnejšej elektroencefalografie presnosť nebola vyššia ako tridsať percent.

Predplatné NEXTECH 2021

Je takisto dôležité pochopiť, čo „dekódovanie“ v tejto štúdii v skutočnosti znamená. Týmto termínom sa často označuje metóda získavania informácií priamo zo zdroja – v tomto prípade reči z mozgovej aktivity. Umelá inteligencia to však mohla robiť len preto, že pri vytváraní svojich predpokladov mala k dispozícii obmedzený počet potenciálnych správnych odpovedí, z ktorých si mohla vybrať. Skupina použila databázy štyroch inštitúcií, ktoré obsahovali mozgovú aktivitu 169 účastníkov, na trénovanie UI pomocou tohto jazykového modelu.

Účastníci počúvali rôzne úryvky a príbehy, pričom im skenovali mozgy pomocou magnetoencefalografie alebo elektroencefalografie. Tieto metódy hodnotia elektrickú alebo magnetickú zložku mozgových impulzov. Vedci sa potom pokúsili analyzovať, čo účastníci počuli, pričom použili len tri sekundy údajov o mozgovej aktivite každého účastníka a výpočtovú metódu, ktorá pomáha zohľadniť fyzikálne rozdiely medzi skutočnými mozgami.

Vedci dali UI inštrukcie, aby priradila zvuky reči z nahrávky príbehov k vzorom mozgovej aktivity, ktoré podľa výpočtov umelej inteligencie zodpovedali tomu, čo ľudia počuli. Potom na základe viac ako tisíc scenárov predpovedala, čo asi poslucháč počul počas tohto krátkeho času. UI v tomto prípade dekódovala údaje od subjektov pasívne počúvajúcich zvuk, čo nie je okamžite použiteľné pre nehovoriacich pacientov. Vedci teraz musia určiť, ako dešifrovať z mozgovej aktivity to, čo sa pacienti snažia povedať.

Zdroj: greekreporter.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať