SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement

Našli protilátky, ktoré zlikvidujú všetky varianty COVID-19 s účinnosťou až 95 %

0

Výskumníci z Telavivskej univerzity izolovali dve protilátky, ktoré neutralizujú všetky známe kmene COVID-19 vrátane variantu omikron s účinnosťou až 95 %. Cielená liečba protilátkami a ich dodávanie do tela vo vysokých koncentráciách môže podľa vedcov slúžiť ako účinná náhrada vakcín, najmä pre rizikovú populáciu a ľudí s oslabeným imunitným systémom. Je možné, že použitím liečby protilátkami sa odstráni potreba poskytovať opakovanú posilňovaciu dávku celej populácii vždy, keď sa objaví nový variant.

SAMSUNG_032023_M Advertisement

V predchádzajúcej štúdii vedci ukázali, že rôzne protilátky, ktoré sa tvoria ako odpoveď na infekciu pôvodným vírusom, sú namierené proti rôznym miestam vírusu. Najúčinnejšie protilátky boli tie, ktoré sa naviazali na proteínový hrot (spike) vírusu na rovnakom mieste, kde sa vírus viaže na bunkový receptor ACE2. V súčasnej štúdii vedci dokázali, že dve ďalšie protilátky s názvom TAU-1109 a TAU-2310, ktoré viažu vírusový spike proteín v inej oblasti, ako je oblasť, kde sa doteraz koncentrovala väčšina protilátok, sú veľmi účinné pri neutralizácii variantov delta a omikron.

Účinnosť prvej protilátky TAU-1109 pri neutralizácii kmeňa omikron bola 92 % a pri neutralizácii kmeňa delta 90 %. Druhá protilátka TAU-2310 neutralizuje variant omikron s účinnosťou 84 % a variant delta s účinnosťou 97 %. Dve protilátky, klonované v laboratóriu Telavivskej univerzity, boli poslané na testy na kontrolu ich účinnosti proti živým vírusom v laboratórnych kultúrach na Kalifornskej univerzite v San Diegu a proti pseudovírusom v laboratóriách Lekárskej fakulty Bar-Ilanovej univerzity. Výsledky boli identické a rovnako povzbudivé v oboch testoch. Štúdia bola publikovaná v časopise Communications Biology.

Zdroj: jpost.com.

Redakcia

Všetky autorove články

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať