SAMSUNG_082022 Advertisement SAMSUNG_082022 Advertisement SAMSUNG_082022 Advertisement

Umelé slnko z extrémne horúcej plazmy nás priblížilo k výrobe neobmedzenej čistej energie

3

Čína tvrdí, že dosiahla nový svetový rekord po tom, čo vedci, ktorí vyvinuli „umelé slnko“, nechali zariadenie bežať pri rekordne vysokej teplote viac ako 100 sekúnd. Experimentálny pokročilý supravodivý tokamak (Experimental Advanced Superconducting Tokamak –EAST) generoval plazmu s teplotou 120 miliónov stupňov Celzia počas 100 sekúnd, potom ešte ďalších 20 sekúnd s teplotou až 160 miliónov stupňov Celzia.

Zariadenie, ktoré sa nachádza v Inštitúte fyzikálnych vied Čínskej akadémie vied v Che-fej, prekonalo doterajší rekord v udržiavaní teploty plazmy na teplote 100 miliónov stupňov Celzia po dobu 100 sekúnd. EAST je jedno z mnohých zariadení „umelého slnka“, ktoré sa v súčasnosti stavajú, pretože krajiny sa pretekajú v tom, ktorá prvá vyrobí spoľahlivý reaktor na jadrovú fúziu. Úspešný test ukazuje, že Čína urobila ďalší krok k tomu, aby dokázala vyrábať neobmedzenú čistú energiu prostredníctvom jadrovej fúzie.

Udržanie maximálnej teploty 160 miliónov stupňov Celzia naznačuje, že zariadenie EAST je teraz schopné vytvárať teploty viac ako 10-krát vyššie ako na povrchu Slnka, kde je zhruba 15 miliónov stupňov Celzia. Umelé slnko EAST je súčasťou Medzinárodného termonukleárneho experimentálneho reaktora, najväčšieho projektu v oblasti globálnej vedeckej spolupráce od vývoja Medzinárodnej vesmírnej stanice pred tromi desaťročiami.

Reaktor spoločne vyvíjajú Čína, EÚ, India, Japonsko, Južná Kórea, Rusko a USA, pričom Čína financuje zhruba 9 % výskumu a vývoja. Odborníci sa domnievajú, že ak bude zariadenie pokračovať v súčasnom tempe, úspešná jadrová fúzia by sa mohla dosiahnuť v priebehu nasledujúcich 30 rokov. Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu v súčasnosti pracuje na dosiahnutí cieľa udržať do roku 2025 teplotu plazmy 100 miliónov stupňov počas 300 sekúnd.

Zdroj: unilad.co.uk.

Redakcia

Všetky autorove články

3 komentáre

fuzny reaktor nazyvat reakcia na: Umelé slnko z extrémne horúcej plazmy nás priblížilo k výrobe neobmedzenej čistej energie

8.6.2021 13:06
umele slnko to nedokaze hocikto :) snad len vy a tie platky odkial vsetko kopirujete. Keby ste si dali namahu a napisali nieco viac o tom ze sa uz 60 rokov snazime postavit fuzny reaktor. Ze sme neuspeli lebo simulacia takeho niecoho je tak komplikovana ze sme radsej nieco postavali a odmerali smpravanie namiesto simulacie a nekonecnych vypoctov. a ze umela inteligencia a neskutocny vypoctovy vykon by to konecne mohol znamenat prielom. ... Ja viem, namiesto toho radsej prelozite dalsi clanok o umelointeligentnom toaletnom papieri ... :)
Reagovať

Kam nas to priblizilo? reakcia na: Umelé slnko z extrémne horúcej plazmy nás priblížilo k výrobe neobmedzenej čistej energie

8.6.2021 09:06
Toto nie je svetoborne. Cina sa zasa po vzore socialistickych statov snazi vypadat lepsou pred svetom nez v skutocnosti je.

Najlepsi reaktor maju momentalne v juznej Korei pokial si pamatam a USA a nemecko nie je daleko za Koreou. ITER to vsetko pretromfne.
Reagovať

Teplota reakcia na: Umelé slnko z extrémne horúcej plazmy nás priblížilo k výrobe neobmedzenej čistej energie

8.6.2021 09:06
Ad: "...na povrchu Slnka, kde je zhruba 15 miliónov stupňov Celzia"
Na povrchu Slnka je telota zhruba 6000 stupňov Celzia. Teplota 15 miliónov stupňov je odhadovaná hodnota v strede Slnka.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať