SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement

Umelecké dielo ako dekorácia – tipy na spestrenie bývania

Technológie
0

Špeciálny projekt

Zariaďovanie bývania môže patriť k jednej z najväčších radostí života, no môže to byť aj obdobie neistoty a frustrácie, najmä pokiaľ ide o riešenie detailov. Medzi tieto detaily nepochybne patrí výzdoba stien obrazmi, kresbami alebo plagáty.

Ako dosiahnuť, aby priestor vyzeral čo najlepšie a zároveň odrážal váš osobný zmysel pre štýl? S trochou plánovania a dodržiavaním základných postupov môžete dosiahnuť unikátne pôsobiaci domov. V tomto článku je uvedených zopár tipov na zútulnenie bývania.

Vhodný výber veľkosti umeleckého diela

Jedným z najzákladnejších princípov interiérového dizajnu je, že každá miestnosť potrebuje ústredný bod alebo jediný dizajnový prvok, ktorý okamžite pritiahne pohľad v rámci priestoru. Je nepochybné, že unikátne nástenné umelecké dielo môže ľahko splniť túto úlohu. Pri výbere nástenného umenia, ktoré má byť ústredným bodom priestoru, je najdôležitejšie zvážiť jeho veľkosť.

Umelecké dielo, ktoré je príliš malé, zanikne v priestore s okolitým nábytkom a príliš veľké dielo môže pôsobiť rušivo. Najčastejšou chybou, ktorej sa ľudia dopúšťajú je práve to, že podcenia veľkosť umeleckého diela. Pri výbere veľkosti obrazu alebo plagátu platí nepísané pravidlo, podľa ktorého by sa mal vybrať o niečo väčší rozmer, než by ste na prvý pohľad chceli zvoliť. Umelecké dielo by malo na stene vyniknúť a pôsobiť ako dekoračná dominanta miestnosti. Zaberie to síce veľa miesta, ale výsledný efekt stojí za to.

Farby na umeleckom diele ovplyvňujú celkový vzhľad miestnosti

Vyberte si maximálne dve až tri farby zo svojho nástenného umenia a použite ich ako svoju farebnú paletu, ktorej budete prispôsobovať ďalšie bytové doplnky (vankúše, prikrývky, keramika a pod.). Netreba sa báť výrazných farieb, ktoré príjemným spôsobom oživia miestnosť. Ak by ste mali obavy, že nedokážete zladiť jednotlivé farby, nie je nič jednoduchšie ako skombinovať celkový interiérový dizajn s čiernobielymi plagátmi – hodia sa do všetkých miestností a štýlov.

Celkový štýl miestnosti

Okrem správnej voľby dominantných farieb je potrebné pri výbere umeleckého diela zohľadniť aj preferovaný štýl, v akom bude daná miestnosť zladená. Toto je zložitá otázka, na ktorú neexistujú žiadne správne alebo nesprávne odpovede. Izby môžu byť tradičné alebo moderné, formálne alebo útulné a vizuálne teplé alebo chladné. Je vhodné zladiť štýl obrazov alebo plagátov so štýlom vášho nábytku, a to farbou, tvarom a povrchovou úpravou.

Napríklad rustikálny nábytok v prírodných materiáloch, ako je drevo, môžete pekne zladiť s abstraktnými plagátmi v prírodných farbách, ako je hnedá alebo piesková. V súčasnosti je výrazne preferovaný minimalistický štýl, v rámci ktorého dominuje zopár výrazných kúskov nábytku alebo doplnkov. Výber štýlu je však individuálnou preferenciou každého.

Podľa novín The New York Times posledným krokom pre dokončenie každej miestnosti je pridať umenie a doplnky. Na to však neexistuje univerzálny prístup. V minimalistickom priestore to môže byť len niekoľko predmetov, v maximalistickom priestore by to mohlo zahŕňať vystavenie celých zbierok a druhov umeleckých predmetov.

Nástenné umenie však nemusí byť posledným kúskom skladačky pri zariaďovaní priestoru. Pokiaľ ide o interiérový dizajn, pri správnom používaní môžu umelecké diela poskytnúť vynikajúci rámec, okolo ktorého by ste mali byť schopní naplánovať zvyšok miestnosti. Tieto tipy môžete brať ako návod pre správny výber a začlenenie umenia do interiéru.

Photo by Mikhail Nilov / pexels.com

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať