SAMSUNG_022024 Advertisement SAMSUNG_022024 Advertisement SAMSUNG_022024 Advertisement

Unikátna hydroelektráreň v skutočnosti nevyužíva vodu

1

Spoločnosť RheEnergise získala povolenie na realizáciu modernej bezvodnej hydroelektrárne s vysokou hustotou. Cieľom tohto prelomového projektu je poskytnúť riešenia na skladovanie energie s nulovými emisiami uhlíka v oblastiach s terénom vhodným pre tradičné vodné elektrárne. Pilotným projektom RheEnergise je demonštrátor s názvom HD Hydro 500 kW, ktorý bude postavený v banskom zariadení v Devone v Spojenom kráľovstve.

Vodná energia je vedúcou ekologickou metódou výroby elektrickej energie, ktorá predstavuje 15 % celosvetovej produkcie elektrickej energie. Potenciál na rozšírenie je však obmedzený z dôvodu požiadavky veľkých vodných plôch vo veľkej nadmorskej výške. Podobné obmedzenia existujú aj v prípade systémov, ktoré využívajú vodné nádrže na uskladnenie slnečnej alebo veternej energie.

Cieľom projektu RheEnergise je prekonať tieto obmedzenia použitím kvapaliny 2,5-krát hustejšej ako voda, zmiešanej s minerálnym práškom s názvom R19. Toto riešenie umožňuje dosiahnuť porovnateľný výkon skladovania energie len pri 40-percentnom objeme a menšom výškovom rozdiele medzi hornou a dolnou nádržou. Táto inovácia otvára možnosti skladovania energie aj v oblastiach s menšími kopcami.

RheEnergise tvrdí, že ich riešenie je v porovnaní s veľkokapacitnými lítiovo-iónovými batériami cenovo výhodné a ponúka väčšiu životnosť bez možných problémov s potenciálnym únikom alebo degradáciou systému. Úspešná realizácia tohto pilotného projektu pripraví pôdu pre väčšie komerčné projekty, pričom cieľom je do dvoch rokov uviesť do prevádzky 10 MW sieťový projekt.

Zdroj: newatlas.comfreepik.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

1 komentár

2,4 násobný génius reakcia na: Unikátna hydroelektráreň v skutočnosti nevyužíva vodu

8.5.2024 10:05
Je to iba o uskladnovaní energie. Lepšie by bolo naliať do už nepoužívanych vyčistenych niekolkotisickubikovych mazutovych nadrži v teplárni s malým ňeštvorpercentnym ,,té,,, , špeciálnu tekutinu s ró (nie Róm), aspon 7,9, pripojit na to nočny lacny mochovskoštvrtoblokový prúd, z vyhrevnych hadov zohrievat Blavu ,ked sa o rok uz golfik odkloni a budeme bezkovat po ,esenpecku bezne, a nazberkanu v noci 200mega elektrinu pustime rano na odmrazenie ciest a chodnikov.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať