SAMSUNG_022024C Advertisement SAMSUNG_022024C Advertisement SAMSUNG_022024C Advertisement

Unikátny robot dokáže chodiť ako humanoid, ale aj plaziť sa po štyroch ako zviera

Technológie
0

ANYmal je skutočne pozoruhodný robot vzhľadom na to, že je schopný meniť tvar a prepínať režimy v závislosti od aktuálnej úlohy. Dokáže stáť a zdvíhať veci ako humanoid alebo sa plaziť po štyroch ako štvornohé zviera, pohybovať sa na kolesách alebo bez nich. Už sme ho mohli vidieť, ako sa pohybuje na kolieskach v bipedálnom aj kvadrupedálnom režime a učí sa ukladať škatule do kontajnerov. Takisto sa naučil otvárať dvere.

Tím ETH Zürich teraz pomocou umelej inteligencie nastavil ANYmal tak, aby sa mohol pohybovať po nerovnom teréne a prekážkach. Namiesto koliesok opäť stojí na nohách a tím ho podrobil akémusi parkúrovému tréningu zameranému na plynulé prekonávanie prekážok a dynamické skákanie alebo lezenie. Procesom pokusov a omylov sa ANYmal naučil vyhodnocovať prekážky a rozhodovať sa o ich prekonaní, či už preliezaním cez ne, prešmyknutím sa pod nimi, alebo akoukoľvek kombináciou pohybov. Je zaujímavé sledovať, ako stroj vykonáva tieto samostatne naučené pohyby.  

Tím skombinoval nové schopnosti prekonávania prekážok založené na strojovom učení s prístupom riadenia založeného na modeli vyvinutom pre predchádzajúci projekt, v ktorom sa ANYmal naučil pohybovať po hromadách nerovnej sutiny. Výsledkom je solídna schopnosť „prečítať“ terén a navigovať sa napríklad v oblasti zasiahnutej katastrofou. Na klzkých a nestabilných povrchoch je teraz robot istejší.

Keď sa ANYmal dostane z výskumnej fázy na trh, pravdepodobne bude slúžiť ako inšpekčný robot pre priemyselné a stavebné objekty. Každopádne je to jeden z najzaujímavejších, najflexibilnejších a najschopnejších robotov transformerov.

Zdroj: newatlas.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať