SAMSUNG_042024 Advertisement SAMSUNG_042024 Advertisement SAMSUNG_042024 Advertisement

Supravodič Miassit sa nachádza v prírode, ale dá sa aj syntetizovať

3

Len málo materiálov má schopnosť prenášať elektrický prúd prakticky bez odporu, čo sa označuje ako supravodivosť. A len hŕstka z nich sa nachádza v prírode. Vedci teraz zistili, že jeden materiál nájdený v prírode je schopný supravodivosti pri nízkych teplotách bez použitia typického kvantového triku, čo z neho robí prvý nekonvenčný supravodič svojho druhu. Supravodiče sú veľmi užitočné, pretože vedú elektrinu bez straty energie.

Je to zvyčajne vďaka tomu, že ich elektróny zdieľajú identitu v takzvaných Cooperových pároch, čo im umožňuje relatívne ľahko preklzávať pomedzi atómy. Prostredníctvom série podrobných laboratórnych testov medzinárodný tím výskumníkov zistil, že minerál miassit (názov odvodený od ruskej rieky Miass v povodí Irtyša), už známy ako supravodič, môže vykazovať vlastnosti nekonvenčného supravodiča. To, že sa miassit vyskytuje v prírode a vedci ho môžu aj syntetizovať v laboratóriu, ho robí ešte nezvyčajnejším.

Je však nepravdepodobné, že by kúsky miassitu nájdené v prírode mali čistotu potrebnú na fungovanie ako nekonvenčný supravodič.Na stanovenie nekonvenčnej supravodivosti miassitu sa použili tri rôzne testy vrátane londýnskeho penetračného testu, ktorý meria reakciu materiálu na slabé magnetické pole. Ďalší test zahŕňal vytváranie defektov v materiáli, ktoré môžu ovplyvniť teplotu, pri ktorej sa stáva supravodičom.

Nekonvenčné supravodiče sú oveľa citlivejšie na poruchu spôsobenú týmito defektmi ako bežné supravodivé materiály. Miassit (Rh17S15) kombinuje prvok s vysokou teplotou tavenia (ródium) s prchavým prvkom (sírou). Na rozdiel od čistých prvkov zmesi týchto prvkov umožňujú rast kryštálov pri nízkej teplote s minimálnym tlakom pár. V systéme Rh-S vedci objavili tri nové supravodiče.

Supravodiče sa už vo veľkej miere používajú v technológiách, ako sú skenery magnetickej rezonancie a veľké urýchľovače častíc, ale majú ešte oveľa viac potenciálu. Vzhľadom na jeho jedinečnú povahu by miassit mohol byť dôležitou súčasťou tohto potenciálu, najmä vo svojej čistej, syntetickej forme. Výskum bol publikovaný v časopise Communications Materials.

Zdroj: sciencealert.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

3 komentáre

Dobré napísané ... reakcia na: Supravodič Miassit sa nachádza v prírode, ale dá sa aj syntetizovať

19.3.2024 21:03
Odpoveď je top
Reagovať

Supravdičogenius reakcia na: Supravodič Miassit sa nachádza v prírode, ale dá sa aj syntetizovať

19.3.2024 06:03
Ako sa hovori ,od jednoduchsieho ku zlozzitejšiemu. Doležite je vsak vždy naliat si najprv cisteho vina. Starcekom a starenkam staci trochu jedla ,pitia,vody,vzduchu,prijemnych podnetov,spolocnost niekolkych vľudnych ľudí. Vojaci sa zasa radi vozia na tankoch pohananych atomovou bateriou,vaziacich dvesto ton,s dokonalym titaničitovanadovym meter hrubym pancierovanim.,nezabarajuc sa do nekonecneho topiaceho sa permafrostu vdaka antigravitacnemu ustrojenstvu pohananeho supravodivym reaktorom. ............. Ak si teraz citatel tychto riadkov este netuka prstom po čele,ale iba po stole,tak nemusim íst zatial na psychiatriu...
Reagovať

RE: Supravdičogenius reakcia na: Supravdičogenius

19.3.2024 17:03
nemusis ist na psychiatriu, lebo uz tam sedis a odtial pises...
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať