SAMSUNG_022024C Advertisement SAMSUNG_022024C Advertisement SAMSUNG_022024C Advertisement

Úplne nový spôsob získavania energie z prílivu pomocou obrovského “šarkana”

0

Plnofunkčný Dragon 12 spoločnosti Minesto vyzerá ako nejaký futuristický vojenský dron, ale pod vodou sa správa ako prílivový “drak”. Hoci slnečná energia je základný obnoviteľný zdroj energie, prílivová energia je viac predvídateľná a na komercializácii energie získanej z pravidelných prílivov a odlivov pracuje niekoľko rôznych spoločností. Patrí medzi ne aj spoločnosť Minesto, ktorá v porovnaní s väčšinou využíva veľmi odlišný prístup.

Zatiaľ čo zariadenia ako prílivová turbína O2 spoločnosti Orbital viac-menej len sedia vo vode a zbierajú energiu z prílivových prúdov, rad Dragon od spoločnosti Minesto je ukotvený k morskému dnu a lieta ako šarkan, pričom namiesto vetra využíva prúdy. Podobne ako veterné draky na pevnine lietajú v tvare osmičky, aby dosiahli vyššiu rýchlosť ako vietor, tak lieta aj Dragon pod vodou. To mu umožňuje získať z daného prílivového prúdu viac energie ako iné konštrukcie.

V žiadnom prípade nejde o malé draky – Dragon 12 treba rozobrať, aby sa zmestil do prepravného kontajnera. Má rozpätie krídel 12 metrov a váži nie menej ako 28 ton. No v porovnaní s inými zdrojmi energie na mori, ako sú veterné turbíny, sa mimoriadne ľahko inštaluje. Ako pri každom projekte obnoviteľnej energie aj tu je kľúčovým údajom LCoE (vyrovnané náklady na energiu).

V roku 2017 spoločnosť Minesto plánovala približné náklady 108 USD/MWh, po inštalácii prvých sto megawattov kapacity, tieto náklady potom klesli až na 54 USD/MWh. Na porovnanie, Orbital tvrdil, že dúfa v LCoE menej ako 253 USD/MWh pre svoju úplne prvú prílivovú turbínu O2, toto číslo však bude klesať s mierkou. 

Dragon 12 bude podobne ako iné prílivové zariadenia na niektorých miestach účinnejší ako na iných –ideálne podmienky ponúkajú dánske Faerské ostrovy, súostrovie v severnom Atlantiku medzi Škótskom a Islandom. Vedú tadiaľ prílivové prúdy cez množstvo tenkých kanálov. To výrazne urýchľuje vodu, a teda zvyšuje energiu, ktorú môžu zariadenia ako Dragon 12 zbierať. Práve tam bol nasadený prvý Dragon a bol už aj pripojený k miestnej elektrickej sieti, aby začal dodávať energiu.

  

Zdroj: newatlas.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať