SAMSUNG_042024 Advertisement SAMSUNG_042024 Advertisement SAMSUNG_042024 Advertisement

Už len 1,5 percenta obcí v SR nemá prísľub rýchleho internetu do roku 2020

Tlačové správy
0

V 98,5 percentách slovenských miest a obcí by mal byť do roku 2020 zavedený internet s minimálnou rýchlosťou 30 Mb/s. Kým ešte vo februári tohto roka bolo na mape Slovenska 207 obcí bez prísľubu pokrytia operátorom, dnes ich je už len 46. Úrad vicepremiéra Petra Pellegriniho stále rokuje s operátormi, aby miest bez kvalitného internetového pripojenia bolo čoraz menej.

Pôvodne bolo na Slovensku až 1808 miest a obcí, ktorých obyvatelia nemali prístup k internetu s prenosovou  rýchlosťou minimálne 30 Mb/s. Po vzniku Úradu podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu v roku 2016 sa uskutočnili dve verejné konzultácie, ktorých výsledkom bol plán pokryť 1601 miest a obcí priamo operátormi. Zostávajúci zoznam 207 obcí a miest bol nazvaný zoznamom bielych miest. Do roku 2020 pre ne totiž nebolo ani len plánované pokrytie vysokorýchlostným internetom. Po tretej verejnej konzultácii, ktorú Úrad vicepremiéra Pellegriniho organizoval koncom septembra, zostalo na zozname už len 46 obcí.

 „Prístup k internetu a moderným technológiám musia mať všetci obyvatelia Slovenska bez ohľadu na to, z ktorej časti Slovenska alebo sociálnej vrstvy pochádzajú. Som rád, že telekomunikační operátori vyjadrili zámer pokryť vysokorýchlostným internetovým pripojením väčšinu bielych miest. Spustili sme štvrtú verejnú konzultáciu. Predpokladám, že sa nám postupne podarí nájsť vhodné riešenia aj pre zostávajúcich 46 obcí,“ približuje P. Pellegrini.

Prioritou štátu je dostať vysokorýchlostný internet aj do menších obcí či riedko osídlených oblastí, teda aj do prostredia, ktoré nie je na prvý pohľad komerčne zaujímavé pre poskytovateľov internetových služieb. Počíta sa s vybudovaním prístupových sietí novej generácie (NGA) s prenosovou rýchlosťou minimálne  30 Mbit/s, v prípade potreby aj za pomoci štátnej podpory financovanej z eurofondov. Cieľom je zabezpečiť pokrytie všetkých oblastí Slovenska do roku 2020, pričom trojročné obdobie na pokrytie zostávajúcich 46 bielych miest začalo plynúť od 22. novembra 2017.

V zozname bielych miest sú obce, ktoré nemajú dotiahnuté dostatočné pripojenie v podobe regionálnych sietí z kostrových sietí, prípadne tam operátori neposkytujú služby s dostatočnými parametrami, teda vysokorýchlostný internet. V súčasnosti ide predovšetkým o lokality v Prešovskom kraji, kde je až 30 takýchto miest, a v Banskobystrickom kraji, kde ich je spolu 13. Vysokorýchlostný internet, ktorý by mal pokrývať celé územie Slovenska, ako aj ďalších štátov Európskej únie, je aj prioritou Európskej komisie. Ide o jeden zo základných pilierov, ktorý má prispieť k efektívnemu fungovaniu jednotného digitálneho trhu.

Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu

Všetky autorove články
internet Slovensko siet

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať