Samsung_03 Samsung_03 Samsung_03 Advertisement

VW: Elektromobily budú raz slúžiť ako mobilné powerbanky a ich nabíjanie bude zadarmo

Technológie
4

Podľa Volkswagenu sú elektromobily mobilné powerbanky. Jedného dňa sa môžu stať neoddeliteľnou súčasťou systému energetickej siete a pomôžu šetriť obnoviteľnú energiu, ktorá by sa inak len stratila. A automobilka ide ešte ďalej: vďaka správnemu energetickému manažmentu a inteligentným systémom skladovania bude nabíjanie nakoniec bezplatné. 

Podľa vedúcich pracovníkov Volkswagenu budú všetky vozidlá platformy MEB do roku 2022 schopné nielen odoberať energiu zo siete, ale ju tam aj vrátiť. Pilotný program zahŕňa 1250 bytov, akumulačnú kapacitu 2 MWh, 270 obojsmerných wallboxov a 720 kWp (jednotka označujúca nominálny výkon fotovoltického panela, p = peak) vo fotovoltických paneloch. Ide o to, aby sa v elektromobile ID.3 uskladnila elektrická energia vyrobená z fotovoltických panelov a aby sa vracala do domácnosti a siete, keď sa vozidlo nepoužíva.

Vychádza sa z toho, že autá nejazdia nepretržite a väčšinu času trávia na parkovacom mieste. Môžu teda akumulovať energiu, ktorá by sa inak stratila, pretože sa vyrába iba vtedy, ak je veterno alebo slnečno. Podľa niektorých zdrojov Nemecko stratí 6,5 TWh obnoviteľnej energie ročne, pretože vygenerovanú veternú a slnečnú energiu sieť úplne nevyužíva. Toto množstvo energie by mohlo umožniť 2,7 miliónu elektromobilov jazdiť celý rok.

Podľa predstaviteľov VW model ID.3 so 77 kWh batériou dokáže napájať dom päť dní a pritom stále môže rovnako dlhý čas jazdiť bez nabíjania (s odhadovanou dennou jazdou 40 km). Mal by to umožniť softvér spoločnosti Volkswagen na správu cloudovej energie s názvom Elli, čo je skratka pre Electric Life. Keď batérie prestanú byť vhodné na použitie v automobiloch, Volkswagen ich chce využiť v sieťových úložiskách a nabíjacích staniciach na jednosmerný prúd.

Z tohto dôvodu by nabíjanie mohlo byť napokon bezplatné. Majitelia elektromobilov dostanú peniaze za predaj energie späť do siete. Dokonca môžu získať peniaze na to, aby svojim autám umožnili pracovať ako energetické banky, keď ich sieť potrebuje na ukladanie energie vyrobenej z veterných a solárnych zdrojov.

Zdroj: uk.motor1.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

4 komentáre

Kto si dá vytĺcť baterku nabíjaním a vybíjaním, keď nová baterka do auta stojí osem tisíc eur? reakcia na: VW: Elektromobily budú raz slúžiť ako mobilné powerbanky a ich nabíjanie bude zadarmo

22.3.2021 17:03
Kto si dá vytĺcť baterku nabíjaním a vybíjaním, keď nová baterka do auta stojí osem tisíc eur? Si podľa mňa radšej necháš zaparkované autíčko chvíľu, kým na ňom nejazdíš? Na toto im ľudia neskočia si myslím, ak nezaplatia celú novú vytlčenú baterku pre automobil neustálym nabíjaním a vybíjaním.
Reagovať

po 500 az 1000 nabijacich cykloch reakcia na: VW: Elektromobily budú raz slúžiť ako mobilné powerbanky a ich nabíjanie bude zadarmo

22.3.2021 12:03
baterky pozuvat a zahodit.. Kludne, ked za baterku zaplati niekto iny kedze ide o najdrahsiu suciastku v aute.
Reagovať

. reakcia na: VW: Elektromobily budú raz slúžiť ako mobilné powerbanky a ich nabíjanie bude zadarmo

22.3.2021 03:03
Nadpis klamstvo odporujuce clanku. Retardi autori nextech.
Reagovať

RE: . reakcia na: .

22.3.2021 19:03
Ty to vždy rozriešiš mojko - zasa klamstvo? Ňo, držkaj sa chrústik ;) A liečik si si už dal?
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať