ANTIK_2024 ANTIK_2024 ANTIK_2024

Vaječné bielka dokážu z morskej vody odstrániť soľ a mikroplasty s účinnosťou až 99 %

1

Vedci z Princeton Engineering dosiahli významný prielom vo vývoji nového materiálu, ktorý dokáže lacno odstrániť soľ a mikroplasty z morskej vody pomocou vaječných bielkov. Ide o aerogél, ľahký a porézny materiál, ktorý sa dá použiť v mnohých typoch aplikácií vrátane filtrácie vody, skladovania energie a zvukovej a tepelnej izolácie. Vaječné bielka sú komplexným systémom takmer čistých bielkovín, ktoré po lyofilizácii a zahriatí na 900 °C v prostredí bez kyslíka vytvoria štruktúru prepojených prameňov uhlíkových vlákien a plátov grafénu.

VEĽKÁ SÚŤAŽ PRE PREDPLATITEĽOV

V nedávnom článku uverejnenom v časopise Materials Today tím pod vedením Craiga Arnolda, prodekana pre inovácie v Princetone, ukázal, že výsledný materiál dokáže odstrániť soľ a mikroplasty z morskej vody s účinnosťou 98 %, resp. 99 %. Medzi významné výhody materiálu patrí jeho nenáročnosť na výrobu, energetická úspornosť pri používaní a vysoká účinnosť. V porovnaní s reverznou osmózou, ktorá si na svoju prevádzku vyžaduje značný energetický vstup a veľa vody, tento filtračný proces si vyžaduje len gravitáciu a neplytvá vodou.

Keďže fungovali aj iné proteíny, výskumníci tvrdia, že materiál sa môže vyrábať vo veľkých množstvách relatívne lacno bez vplyvu na zásobovanie potravinami. Ďalším krokom tímu je zdokonalenie výrobného procesu, aby sa mohol použiť pri čistení vody vo väčšom rozsahu. Vývoj prelomového materiálu je významným krokom pri riešení stupňujúceho sa nedostatku vody na celom svete, ked viac ako 2,2 miliardy ľudí nemá prístup k čistej pitnej vode. OSN predpovedá, že do roku 2025 bude polovica svetovej populácie žiť v oblastiach s nedostatkom vody.

Zdroj: dev.thebrighterside.news.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

1 komentár

Významný prielom Deeze nuts! reakcia na: Vaječné bielka dokážu z morskej vody odstrániť soľ a mikroplasty s účinnosťou až 99 %

23.7.2023 12:07
Len Ďalší spôsob ako vykorisťovať hydinu/vtáctvo. Super prelomové tkkt. Return to your drawing board wankers. O toto nestojím.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať