SAMSUNG_092022 Advertisement SAMSUNG_092022 Advertisement SAMSUNG_092022 Advertisement

Vedci hľadajú spôsob ako dostať ľudské telo do stavu hibernácie

0

Skupina biológov a ich kolegov z Kalifornskej univerzity v Los Angeles študovala svišťa žltobruchého, ktorý je schopný prakticky zastaviť proces starnutia počas siedmich až ôsmich mesiacov strávených hibernáciou vo svojej podzemnej nore. Štúdia, ktorá ako prvá analyzovala rýchlosť starnutia svišťov vo voľnej prírode, bola publikovaná v časopise Nature Ecology and Evolution.

Ukázalo sa, že fenomén spomalenia starnutia sa prejaví, keď zvieratá dosiahnu vek 2 rokov, teda vek pohlavnej dospelosti. Výskumníci posudzovali biologické starnutie svišťov na základe tzv. epigenetických zmien, čo sú stovky chemických modifikácií, ktoré sa vyskytujú v ich DNA. Odhalili, že epigenetické starnutie sa v podstate zastaví počas hibernácie. Epigenetický vek svišťov sa teda zvyšuje počas aktívnej sezóny, zastavuje sa počas hibernácie a ďalej sa zvyšuje v ďalšej aktívnej sezóne.

Tento proces pomáha vysvetliť, prečo je priemerná dĺžka života svišťa žltobruchého dlhšia, ako by sa dalo očakávať z jeho telesnej hmotnosti, povedali vedci. Hibernácia umožňuje zvieratám prežiť v drsných sezónnych prostrediach, kde nie je žiadna potrava a teploty sú veľmi nízke. Je bežná medzi menšími cicavcami. V hibernácii svišťov sa striedajú obdobia útlmu metabolizmu, ktoré trvajú týždeň alebo dva, a kratšie obdobia zvýšeného metabolizmu, ktoré zvyčajne trvajú menej ako jeden deň.

Počas metabolickej supresie sa ich dýchanie spomalí a telesná teplota dramaticky klesne. Okrem toho spotrebujú mizivé množstvo energie, pričom spália asi jeden gram tuku denne. Je známe, že všetky tieto stavy súvisiace s hibernáciou (znížená spotreba potravy, nízka telesná teplota a znížený metabolizmus) pôsobia proti procesu starnutia a podporujú dlhovekosť, uviedli vedci.

Toto spomalené starnutie sa pravdepodobne vyskytuje aj u iných cicavcov, ktoré sú v režime spánku, pretože molekulárne a fyziologické zmeny sú podobné. Výskumníci hovoria, že navodenie podmienok hibernácie u ľudí alebo ľudských buniek môže mať takisto biomedicínske výhody – napríklad na uchovanie orgánov na transplantáciu alebo ako súčasť dlhodobých vesmírnych misií.

Zdroj: thebrighterside.news.

Redakcia

Všetky autorove články

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať