SAMSUNG_092022 Advertisement SAMSUNG_092022 Advertisement SAMSUNG_092022 Advertisement

Vedci implantovali nanoroboty do živej myši. Kedy bude na rade človek?

0

nanobot.jpg Vedci z Kalifornskej univerzity v San Diegu ukázali svetu, že mikroskopické stroje môžu putovať v tele živého tvora bez škodlivých účinkov a dodávať mu liečivo. Takéto nanoboty boli úspešne nasadené v tele myši.

Roboty používané vo výskume mali rúrkovitý tvar, boli dlhé asi 20 mikrometrov, mali priemer 5 mikrometrov a boli potiahnuté zinkom. Keď sa dostali do žalúdka myši, zinok zreagoval s kyselinou chlorovodíkovou v tráviacich šťavách, pričom vznikli bublinky vodíka, ktoré potom nanobot poháňali na spôsob miniatúrnej rakety.

Nanoboty dosiahli rýchlosť až 60 mikrometrov za sekundu, uložili sa do sliznice žalúdka, rozložili sa a vylúčili lieky priamo do črevného tkaniva. Keď pri pitve vedci skúmali žalúdok myši, zistili, že nanoboty nevykazovali žiadne známky zvýšenej toxicity a neobjavili ani poškodenie tkaniva.

Mikroroboty výskumníkov z Kalifornskej univerzity sú vôbec prvé samohybné nanoboty nesúce nanočastice. Vedci veria, že tento ich úspešný pokus podnieti ďalší výskum , ktorého výsledkom bude osvedčená metóda na cielené podávanie liečiv.

Celý výskum bol publikovaný v magazíne ACS Nano.

Zdroj: gizmag.com

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať