NICEBOY_112021 NICEBOY_112021 NICEBOY_112021

Vedci možno objavili spôsob, ako zabudnúť na zlé spomienky

3

Výskumníci z Cambridgeskej univerzity objavili v mozgu myší proteín, ktorý môže pôsobiť ako biomarker prispôsobených spomienok. Inými slovami, možno dokážu určiť, ktoré spomienky môžeme vymazať a ktoré nám z nejakého dôvodu zostanú. Vedci pôsobili na myši súčasne šokmi a vydávaním cvakajúceho zvuku. Myši si zvuk prirodzene spájali so šokom, a tak sa u nich vyvinula reakcia strachu. Keďže si myši pamätali šoky, spájali si zvuk s nepríjemnými pocitmi. Potom výskumníci podali myšiam beta-blokátor propranolol a výsledky boli prekvapujúce: nič sa nestalo.

Myši mali zabudnúť na spojenie medzi cvakajúcim zvukom a šokom, ale nestalo sa tak. Predchádzajúci výskum vyvolania amnézie u laboratórnych potkanov ukázal, že propranolol bol účinný. Teraz však výskumníci objavili prítomnosť špecifického proteínu v neurónoch, ktoré mali byť ovplyvnené. Tím dokázal, že prítomnosť konkrétneho „stopkového“ (shank) proteínu, ktorý funguje ako lešenie pre receptory určujúce silu spojení medzi neurónmi, určuje, či možno spomienky u zvierat liečených propranololom upraviť. Ak sa tento proteín rozloží, spomienky sa dajú modifikovať.

SWAN_042021

Tým sa vysvetľuje, prečo propranolol nespôsobuje vždy amnéziu. Nevedno však, prečo sa stopkový proteín niekedy rozloží a inokedy nie. Aj táto štúdia teda odpovedá na niektoré otázky, ale kladie ich ešte viac. Objav tohto biomarkera môže viesť k novým zisteniam ohľadne našej schopnosti liečiť stavy, ako je posttraumatická stresová porucha, alebo pomôcť ľuďom zabudnúť na podvedomú traumu.

Zdroj: thenextweb.com.

Redakcia

Všetky autorove články

3 komentáre

Luboslav Lacko klamar reakcia na: Vedci možno objavili spôsob, ako zabudnúť na zlé spomienky

16.10.2021 19:10
Luboslav Lacko klamar
Reagovať

RE: Si hypnotizovaný a dali do programu nenávisť, skús sa zmeniť. reakcia na: Luboslav Lacko klamar

17.10.2021 16:10
Si hypnotizovaný a dali do programu nenávisť, skús sa zmeniť.
Reagovať

A jaže to na ľuďoch robia hypnózou, najskôr ťa zhypnotizujú a potom ti povedia: zabudni, kto si a ty zabudneš? reakcia na: Vedci možno objavili spôsob, ako zabudnúť na zlé spomienky

16.10.2021 17:10
A jaže to na ľuďoch robia hypnózou, najskôr ťa zhypnotizujú a potom ti povedia: zabudni, kto si a ty zabudneš?
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať