PANASONIC PANASONIC PANASONIC

Vedci skúšajú premeniť rastliny na zdroj elektrickej energie

0

Nedávna štúdia výskumníkov z Telavivskej univerzity dokazuje, že každá rastlina sa môže premeniť na zdroj elektriny a produkovať rôzne materiály, ktoré môžu spôsobiť revolúciu v globálnej ekonomike. Podľa Iftacha Yacobyho, vedúceho Laboratória pre štúdium energie z obnoviteľných zdrojov pri Telavivskej univerzite, by poľnohospodárstvo mohlo popri produkcii pšenice alebo kukurice produkovať aj energiu.

Bude však trvať najmenej desať rokov, kým sa výsledky výskumu prenesú na komerčnú úroveň. Všetky zelené rastliny obsahujú skutočné „solárne panely“. Vedia, ako zachytiť lúč svetla a transformovať ho na prúd elektrónov. Toto je podstata fotosyntézy: použitie slnečného svetla na výrobu elektrickej energie.

„Na pripojenie domáceho spotrebiča k elektrine ho treba iba zapojiť do zásuvky. V prípade rastliny sme nevedeli, kam máme zástrčku zapojiť. Hľadali sme miesto v bunkách rastlín, ktoré by mohlo slúžiť ako 'vstup',“ vysvetlil Jacoby.  V každej zelenej rastline je chlorofyl, ktorý je základom biologických fotovoltických buniek. „Jednu z týchto buniek sme vzali a injektovali sme do nej hydrogenázu, enzým, ktorý vyrába vodík, a potom sme túto bunku ponorili medzi zelené mikroriasy,“ pokračuje Jacoby.

Výsledok bol taký, že rastlina, ktorá prijala gény, začala produkovať pokročilé fotovoltické bunky. „Uvedomili sme si, že sme našli onú 'zástrčku',“ dodáva vedec. Výskumníci chcú začať pracovať aj s enzýmami, ktoré produkujú iné látky, a pokúsiť sa dosiahnuť podobné výsledky. Jeden z nich je enzým, ktorý dokáže produkovať amoniak, čo je základ poľnohospodárskych hnojív.

Je to však environmentálne veľmi problematický proces, ktorý by mohol poškodiť ekosystém, pretože dusičnany uvoľňované do atmosféry môžu produkovať kyslé dažde. „Ak dokážeme prinútiť rastliny, aby samy vyrábali amoniak, nemusíme vôbec vyrábať hnojivo. Môžeme sa vzdať dusíkatých hnojív a umožniť rastlinám používať dusík vo vzduchu bez hnojív,“ uviedol Jacoby.

Zdroj: algemeiner.comi24news.tv.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
veda vyskum energia elektrina

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať