PMI_092022 PMI_092022 PMI_092022

Vesmír: Vedci získali ďalšie nepriame dôkazy o oceáne na Ganymede

0

Ganymede.jpg Vedci na čele s Joachimom Saurom z Kolínskej univerzity získali nové údaje potvrdzujúce hypotézu, že pod ľadovým povrchom Jupiterovho mesiaca Ganymedes sa nachádza oceán tvorený slanou vodou. Údaje pochádzajú z Hubblovho vesmírneho ďalekohľadu, ktorý sledoval pohyb polárnej žiary nad týmto mesiacom.

Prítomnosť oceánu na Ganymede naznačili už informácie zo sondy Galileo, ktorá v rokoch 1995 až 2003 skúmala Jupiter a jeho mesiace. Hubblov vesmírny ďalekohľad teraz prostredníctvom sledovania polárnej žiary monitoroval správanie Ganymedovho magnetického poľa, ktoré sa však mieša aj s magnetickým poľom Jupitera. Dôsledkom je pohyb polárnej žiary v rozsahu dvoch stupňov, hoci podľa počítačových modelov by to malo byť až šesť stupňov.

Vedci preto dospeli k záveru, že pod povrchom Ganymeda sa nachádza slaný oceán, ktorý tvorí protiváhu k vplyvu magnetického poľa Jupiteru. "Oceán na Ganymede nemôže byť hlbší než 330 kilometrov, pretože inak by to nesedelo. Údaje, ktoré sme získali, sa zhodujú s hĺbkou 100 kilometrov a obsahom soli päť gramov na liter vody. Ale taktiež by to mohol byť aj oceán s hĺbkou iba desať kilometrov ale s desaťnásobne vyšším obsahom soli," uviedol Saur.

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať