SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement

Video: Hackeri našli jednoduchý spôsob, ako narobiť zmätok so semaformi

Technológie
0

Dvojica holandských bezpečnostných výskumníkov na hackerskej konferencii Defcon ukázala, ako by hackeri mohli ovládať semafory pomocou internetového pripojenia. Našťastie nie tak, aby spôsobili hromadné kolízie. Rik van Duijn a Wesley Neelen našli zraniteľnosť v „inteligentnom dopravnom“ systéme, ktorá by umožnila prostredníctvom internetu ovplyvniť semafory. Podarilo sa im to reverzným inžinierstvom aplikácie určenej pre cyklistov.

Ich hack využil neexistujúce bicykle blížiace sa ku križovatke, ktoré by podviedli dopravný systém tak, aby dal týmto bicyklom zelené svetlo a ukázal červené svetlo všetkým iným vozidlám, ktoré sa pokúšajú prejsť kolmo. Táto chyba by sa mohla použiť na blokovanie vodičov, ktorí by čakali na prázdnej križovatke. Ak sú inteligentné dopravné systémy implementované vo veľkej miere, mohlo by to dokonca spôsobiť rozsiahle dopravné zápchy.

SAMSUNG_032023_M Advertisement

Podnetom pre výskumníkov bol súbor aplikácií inzerovaných v Holandsku, ktoré pri aktivovaní dávajú cyklistovi zelenú na semafore. Aplikácie ako Schwung a CrossCycle oznamujú polohu cyklistu dopravným systémom a tie, keď je to možné, prepínajú svetlá na zelenú, keď sa cyklista blíži ku križovatke. Systém funguje ako smartfónová verzia senzorov, ktoré sa už dlho používajú na detekciu prítomnosti vozidla čakajúceho pri červenom svetle.

No vzhľadom na to, že informácie o polohe cyklistu pochádzajú zo smartfónu používateľa, dvaja výskumníci si okamžite položili otázku, či by mohli vložiť falošné údaje, aby spôsobili zmätok.Takýmto spôsobom mohli predstierať cyklistu so smartfónom na akomkoľvek mieste s GPS, ktoré si vybrali. Keďže problém ešte nie je vyriešený, výskumníci odmietli povedať, aké aplikácie testovali.

Zdroj: wired.com.

Redakcia

Všetky autorove články
Hacker

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať