NICEBOY_102021 NICEBOY_102021 NICEBOY_102021

Video: Inovatívna repro sústava využíva ferrofluid na vizualizáciu hudby

2

Ferrofluid je fascinujúci materiál. Ide o tekutinu s mikroskopickými časticami magnetitu, ktorá reaguje na prítomnosť magnetického poľa, čo umožňuje jej pohyb a animáciu bez potreby fyzických interakcií. Dá sa použiť na rôzne zaujímavé kúsky, môže napríklad tiecť do kopca. Ferrofluid pôvodne vyvinula NASA na čerpanie paliva do raketových motorov bez pomoci gravitácie. Hoci tento spôsob nevyšiel, ferrofluid môže mať ďalšie praktické využitie.

Úžasný príklad predstavil umelec Dakd Jung – použil ho na vizualizáciu hudby. Jeho bluetoothový reproduktor s integrovaným ferrofluidovým displejom ožije ako lávová lampa. Hoci skrinka reproduktora pochádza z 3D tlačiarne, Jung ju obrúsil a vymaľoval, až kým jej povrch nepripomínal špičkový kúsok spotrebnej elektroniky. Vnútri sú ukryté tri reproduktory smerujúce nahor, kompaktný zosilňovač a bluetoothový modul, ktorý sa dá bezdrôtovo pripojiť k zdroju zvuku.

SWAN_042021

Vpredu je guľatá sklená nádoba, v strede osvetlená súpravou bielych LED diód. V nádobe je ferrofluid suspendovaný v čírej tekutine. Vďaka elektromagnetu namontovanému za sklenou nádobou, ktorého výkon riadi Arduino Nano na základe prehrávanej hudby, ferrofluid ožíva a tancuje, pričom sa synchronizuje s melódiou.

Okrem ovládača hlasitosti je na čelnej strane reproduktora druhý ovládací prvok, ktorým sa ovláda špecifická zvuková frekvencia, na ktorú ferrofluid reaguje. To mu umožňuje selektívne reagovať na výšky alebo basy piesne v závislosti od toho, čo je v mixe dôraznejšie.

Zdroj: gizmodo.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

2 komentáre

. reakcia na: Video: Inovatívna repro sústava využíva ferrofluid na vizualizáciu hudby

27.4.2021 20:04
Degeneratina sustava so svetelnym smogom!
Reagovať

blbost o nicom reakcia na: Video: Inovatívna repro sústava využíva ferrofluid na vizualizáciu hudby

27.4.2021 16:04
blbost o nicom, ani nemali vyrabat
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať