ACER_05 ACER_05 ACER_05 Advertisement

Video: Inovatívny robot sa udrží na strope ako mucha

1

Výskumníci ukázali už rozličné iterácie lezúceho robota, no stále niekto príde s novým spôsobom, ako donútiť roboty udržať sa na rôznych veciach. Najnovšia technika pochádza z laboratória Bioinspired Robotics and Design Lab na Kalifornskej univerzite v San Diegu. Podarilo sa im dosiahnuť, aby robot priľnul na hladký povrch pomocou vibračného motora pripevneného k pružnému disku.

Podľa článku publikovaného v časopise Advanced Intelligent Systems je to vďaka „fluidnému sprostredkovaniu adhéznej sily medzi oscilujúcim diskom a povrchom“.  V článku vedci vysvetľujú, o čo ide. Keď flexibilný disk s priemerom 14 cm vibruje pri 200 Hz, vytvára medzi sebou a povrchom tenkú vrstvu nízkotlakového vzduchu, proti ktorému vibruje. Aj keď je táto vrstva hrubá menej ako 1 mm, disk môže odolávať pôsobeniu sily 5 N. 

SWAN_042021  

Je to niečo ako prísavný efekt, ibaže sa nevyžaduje utesnenie disku o povrch, čo znamená, že robot sa môže pohybovať bez toho, aby sa priľnavosť narušila.Ide o jednoduchú a lacnú metódu, ako umožniť lezenie robota po hladkom povrchu. Je tu však aj niekoľko negatívnych stránok. Frekvencia 200 Hz je počuteľná ľudským uchom, čo znamená, že robot je dosť hlučný. A na rozdiel od niektorých iných kontrolovateľných techník adhézie musí byť tento systém neustále zapnutý.

Problematická je aj škálovateľnosť – ak systém zmenšíte, motor začne mať neúmerne veľkú hmotnosť, zatiaľ čo pri zväčšení celková hmotnosť systému rastie rýchlejšie ako množstvo adhézie, ktorú získate. Vedci chcú v budúcnosti riešiť tieto problémy napríklad kombináciou „niekoľkých geometrií diskov na dosiahnutie požadovanej kapacity zaťaženia a odolnosti proti poruchám“.

Zdroj: spectrum.ieee.org.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

1 komentár

bulvar reakcia na: Video: Inovatívny robot sa udrží na strope ako mucha

11.6.2021 01:06
Naco bulvarcite slovom inovativny, ked to nie je?!
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať