ACER_05 ACER_05 ACER_05 Advertisement

Úprava jedného génu predĺži život myši o 23 %. Možno to bude fungovať aj na ľudí

4

Modifikáciou iba jedného génu bol medzinárodný tím vedcov schopný predĺžiť život myší o 23 %. Vedci sa domnievajú, že ich výsledky by sa dali aplikovať aj u ľudí. Priemerná dĺžka života človeka sa za posledných 200 rokov zdvojnásobila, a to nemalou mierou vďaka vedeckým prielomom v medicíne a výžive. Budúce objavy by nám mohli umožniť žiť o desaťročia dlhšie. Hlavnú rolu by pri tom mohol hrať gén sirtuín 6 (SIRT6).

Predchádzajúce výskumy spojili bielkoviny produkované týmto „génom dlhovekosti“ so zdravým starnutím a dlhším životom, presná súvislosť však nie je celkom jasná. Tím pod vedením Haima Cohena z univerzity Bar-Ilan geneticky modifikoval myši tak, aby ich gény SIRT6 produkovali vyššiu ako normálnu hladinu proteínu. Výsledkom bolo, že myši nielenže mali život dlhší o 23 %, ale sa zdalo, že zostávajú dlhšie zdravé. 

SWAN_042021

Analýza naznačuje, že zvýšenie SIRT6 zrejme umožňovalo starším myšiam generovať energiu zo zdrojov, z ktorých by vzhľadom na svoj vek mali inak problém čerpať. Ide napríklad o tuky a kyselinu mliečnu. Zistenia ukazujú, že SIRT6 riadi mieru zdravého starnutia. „Ak dokážeme určiť, ako ho aktivovať u ľudí, budeme schopní predĺžiť život, čo by mohlo mať obrovské zdravotné a ekonomické dôsledky,“ uviedol Cohen v tlačovej správe.

Tím dúfa, že na základe poznatkov získaných u myší vyvinie liek, ktorý by mohol predĺžiť život ľudí zvýšením aktivity génu.

Zdroj: freethink.com.

Redakcia

Všetky autorove články

4 komentáre

Pán je odborník na genetiku? reakcia na: Úprava jedného génu predĺži život myši o 23 %. Možno to bude fungovať aj na ľudí

15.6.2021 07:06
Pán je odborník na genetiku?
Reagovať

klamari reakcia na: Úprava jedného génu predĺži život myši o 23 %. Možno to bude fungovať aj na ľudí

11.6.2021 00:06
nebude ani nemoze.
Reagovať

RE: klamari reakcia na: klamari

11.6.2021 22:06
Moze ,Len by sme sa dost premnozili
Bude to pre vyvolenych..bohacov
Reagovať

RE: RE: klamari reakcia na: RE: klamari

12.6.2021 02:06
Opacme, skor by sme pomreli. Tie genove upravy su vsetky chybne s vedlajsimi ucinkami do par rokov. Upravia jeden gen a ten pokazi dalsie. Garancia uspechu je milion krat mensia ako pri covid vakcinach. Tak si mozes domysliet, ze genove upravy na beznych ludoch nebudu nikdy povolene.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať