PANASONIC PANASONIC PANASONIC

Video: Inteligentná rukavica premieňa gestá ruky na slová

0

Tím vedcov navrhol inteligentnú rukavicu, ktorá pomôže nepočujúcim alebo nedoslýchavým dorozumievať sa s ostatnými ľuďmi. Dokáže rozpoznať stovky rôznych znakov ASL (American Sign Language) a preložiť ich v reálnom čase do hovorenej reči. Ide o ľahké zariadenie s hmotnosťou 0,05 kg, ktoré sa natiahne na zápästie a prsty a dokáže detegovať viac ako 600 rôznych typov gest s priemernou presnosťou 98,7 %.

Zariadenie využíva vodivú priadzu navlečenú na každý prst a dosku s plošnými spojmi na zápästí. Vodivá priadza generuje elektrické signály s využitím triboelektrického efektu. Pri každom geste sú elektrické signály privádzané na dosku s plošnými spojmi a vložené do algoritmu strojového učenia.

Algoritmus bol vyškolený na 440 znakoch posunkovej reči, pri spracovaní 220 nových signálov bolo zariadenie schopné preložiť gestá do hovorenej alebo písanej angličtiny s presnosťou 98,7 %, a to za menej ako jednu sekundu. Výsledky sa zobrazili buď na obrazovke ako písomné preklady, alebo ich vyslovil rečový syntetizátor. Autori uvádzajú, že výroba zariadenia v laboratóriu stála iba 50 dolárov, čo je povzbudivé pre budúcu komercializáciu. 

Zdroj: inverse.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
technika smart technológie

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať