Samsung_04 Samsung_04 Samsung_04 Advertisement

Video: Nová technológia umožní dostať zubnú pastu z tuby úplne bez zvyšku

6

V roku 2012 vedci z MIT predviedli nový povlak, vďaka ktorému kečup ľahko vykĺzol z fľaše. Teraz spoločnosť LiquiGlide, ktorá sa vyčlenila z výskumnej skupiny Varanasi Research Group patriacej MIT, vyvinula technológiu umožňujúcu ľahko dostať z tuby zubnú pastu do poslednej kvapky, navyše bez toho, aby ste tubu museli v priebehu procesu úplne sploštiť a zničiť. V rámci nového kola financovania získala spoločnosť na vývoj spôsobu výroby a komercializácie tejto technológie 13,5 milióna dolárov. 

Navyše uzavrela partnerstvo so spoločnosťou Colgate, ktorá predstaví nový recyklovateľný obal na zubnú pastu. Chemici a inžinieri už roky vedia, ako vytvárať superhydrofóbne materiály a povrchy. Textúrované povrchy so zložitými mikroskopickými vzormi vytvoria tenký vzduchový vankúš, po ktorom tekutiny ľahko skĺznu. Zvyčajne to však nefunguje s hustejšími viskóznymi tekutinami, ako je napr. aj kečup.

Tvorcovia LiquiGlide, profesori MIT Kripa Varanasi a Dave Smith, prišli s lepším prístupom. Aplikovali na povrch textúrovaný vzor, ​​ktorý sa potom špeciálne upravil, aby sa zmenila jeho povrchová chémia. Následne použili kvapalinu s obvyklým zložením, ktorá nielen vyplnila všetky medzery v mikroskopických textúrach, ale vytvorila aj tenkú vrstvu na povrchu, ktorá je neuveriteľne klzká. 

SWAN_042021

Materiály, ktoré s ňou prichádzajú do styku, ľahko skĺznu, pretože v skutočnosti neprichádzajú do kontaktu s podkladovým povrchovým materiálom, či už je to kov, plast, alebo sklo, ale iba s tou tenkou tekutou vrstvou. Ďalšia výhoda LiquiGlide je v tom, že táto tekutá vrstva môže byť vyrobená z jedlých materiálov, bezpečne použiteľných pre potraviny, a v niektorých prípadoch dokonca zo zložiek skutočných potravín, pre ktoré je nádoba určená. Prvé výrobky Colgate, pre ktoré sa technológia LiquiGlide použije, budú zubné pasty z nového radu Elixir. Ďalšia prednosť, ktorou sa môže Colgate Elixir pochváliť, je recyklovateľná tuba.

Zdroj: gizmodo.com.

Redakcia

Všetky autorove články

6 komentárov

. reakcia na: Video: Nová technológia umožní dostať zubnú pastu z tuby úplne bez zvyšku

4.5.2021 01:05
Posledna veta je cista blbost. Colgate je najhorsia a najzbytocnejsia pasta. Ma najhorsi a najlacnejsi flour, ktory predava najdrahsie. Jedine dobre pasty v obchodoch su Elmex a Oral-B, ked stoja do 2 eur. Nad 2 eura su predrazene. Ja ich kupujem stale za 2 eura a menej.
Reagovať

RE: Elmex stojí 2,93€ všade, pod dve eurá ho nemáš nikde. reakcia na: .

4.5.2021 18:05
No napíš obchoďák, kde máš Elmex pod dve evri: nikde? Kaufland, Jednota, Lidl: nad dve eurá, DM Drogerie, Teta drogerie nad dve eurá. To pod dve eurá myslíš tie zmenšené tubičky? Tak tie nechcem, ja chcem plnú a veľkú tubu. Kde ich kupuješ pod dve eurá?
Reagovať

RE: RE: Elmex stojí 2,93€ všade, pod dve eurá ho nemáš nikde. reakcia na: RE: Elmex stojí 2,93€ všade, pod dve eurá ho nemáš nikde.

4.5.2021 22:05
Podla toho kde je zlava, volakedy v Tescu a inokedy cez hereku najdem zlavu a nakupim na cely rok. Ale uz kupujem Oral-B, pretoze je este lepsi ako Elmex a ma zlavu kazdy druhy mesiac pod 2 eura. 75ml a niekedy 100ml tuby kupujem.
Reagovať

RE: . reakcia na: .

4.5.2021 17:05
Netrep. ELmex navyše patrí Colgatu a je to predražený shit, zle umývajúci zuby.
Reagovať

RE: RE: Trepeš ty, lebo elmex je schopný mineralizovať kaz na zuboch a je perfektný reakcia na: RE: .

4.5.2021 19:05
Trepeš ty, lebo elmex je schopný mineralizovať kaz na zuboch a je perfektný, len stojí tri eurá, preto si ho nemôžem dovoliť, je drahý, kupujem lacnejšiu pastu na zuby.

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať