SAMSUNG_112021 SAMSUNG_112021 SAMSUNG_112021 Advertisement

Video: Robošváb, ktorý sa nedá rozdrviť

Technológie
0

Inžinieri vyvinuli malý, rýchlo sa pohybujúci robot inšpirovaný švábom. Zatiaľ nepomenovaný robot je veľký asi ako poštová známka, je schopný pohybovať sa rýchlosťou 20 dĺžok tela za sekundu a zvládať stlačenie až miliónkrát väčšie ako jeho vlastná hmotnosť. Väčšina takýchto malých robotov je veľmi krehká, ak na ne šliapnete, zničia sa. No tento znesie šliapnutie ľudskej nohy – hmotnosť okolo 60 kg. Aj po takomto zaťažení robot stále viac-menej funguje.

Robot má jednoduchú konštrukciu, vyrobenú z tenkej vrstvy polyvinylidéndifluoridu (PVDF), piezoelektrického materiálu, ktorý sa rozpína ​​a sťahuje pri aplikovaní malého striedavého prúdu. Táto expanzia a kontrakcia umožňuje robotickému švábovi pohyb – pridaním prednej nohy a elastickej polymérnej vrstvy vedci umožnili ohýbanie plátku spôsobom, ktorý ho poháňa dopredu. Tím experimentoval s niekoľkými dĺžkami robota (od 10 do 30 mm) a menil frekvenciu a napätie elektrického prúdu, aby zmenil rýchlosť jeho chodu.

Najrýchlejším sa ukázal robot s veľkosťou 10 mm, ktorý dokázal prekonať 20 cm za sekundu pri aplikovaní 200 V na frekvencii 850 Hz. Rýchlobežný robot je schopný prekonať mierne stúpanie, prechádzať cez malé trubice a dokonca prenášať bremená s hmotnosťou až šesťnásobku svojej vlastnej hmotnosti. V súčasnosti je robot pripojený k zdroju elektrickej energie, ale budúca verzia by mohla byť napájaná malou batériou.

Jeden zo spôsobov, ako by mohli takéto malé roboty pomôcť, je prieskum miesta katastrofy, kde je terén nebezpečný a nestabilný. Tím chce k pôvodnému dizajnu pridať senzor plynu, ktorý by umožnil robotovi schopnému dostať sa aj do veľmi stiesnených priestorov skontrolovať prípadné úniky plynu, ktoré predstavujú potenciálnu hrozbu pre život. Výskum bol publikovaný v časopise Science Robotics.

Zdroj: sciencealert.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať