ACER_082021 ACER_082021 ACER_082021 Advertisement

Samonabíjacia biologicky odbúrateľná elektronická náplasť rýchlejšie zahojí zlomené kosti

0

Vo výskumoch sa už preukázalo, že elektrická stimulácia pomáha liečiť poranenia vrátane zlomených kostí. Vedci teraz vyvinuli spôsob dodávania elektriny do týchto kostí vo forme biologicky odbúrateľného implantátu. Na elektrickú stimuláciu zlomených kostí by v súčasnosti bolo treba do miesta poranenia chirurgicky implantovať externe napájané elektródy a po zahojení ich zasa chirurgicky odstrániť.

Tím vedený profesorom Xudongom Wangom z Wisconsinskej univerzity v Madisone hľadal jednoduchšiu a menej invazívnu alternatívu. Preto vytvoril elektrickú náplasť s vlastným napájaním, ktorá sa chirurgicky umiestni na zlomeninu, ale po dokončení úlohy je neškodne absorbovaná organizmom. Zariadenie sa označuje ako zlomeninová elektrostimulačná jednotka (fracture electrostimulation device – FED).

Základ prístroja tvorí biokompatibilný polymér schválený FDA, na ktorom je tenká fólia s triboelektrickým nanogenerátorom pripojeným k dvom elektródam. Ten premieňa mechanickú energiu produkovanú pohybmi tela na elektrický prúd, čo je podobný spôsob, ako keď trením nohy v ponožke o koberec vzniká statický náboj. V laboratórnych testoch na potkanoch zariadenie umožnilo zhojenie holennej kosti do šiestich týždňov, čo bolo výrazne rýchlejšie ako doba zotavenia v neošetrenej kontrolnej skupine.

Potkany boli počas týchto šiestich týždňov relatívne aktívne, takže nanogenerátor dokázal vyprodukovať asi 4 volty. No ľuďom sa zvyčajne odporúča znehybniť končatiny so zlomeninami kostí. Preto vedci uvažujú o tom, že zariadenie bude musieť reagovať na iné typy vnútorných mechanických zdrojov, ako sú napr. zmeny krvného tlaku. Výskum bol nedávno publikovaný v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences.

Zdroj: newatlas.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať