NICEBOY_102021 NICEBOY_102021 NICEBOY_102021

Zvykli by sme si na štvordňový pracovný týždeň?

4

Do skúšky koncepcie štvordňového pracovného týždňa na Islande sa zapojilo viac ako jedno percento pracujúcej populácie – 2500 ľuďom sa skrátil pracovný čas na 35 – 36 hodín bez zníženia platu. Analytici z Islandu a Spojeného kráľovstva teraz hovoria, že pre zvýšenie produktivity a blahobytu zistené v teste by sa mal štvordňový pracovný týždeň vyskúšať aj v ďalších geografických oblastiach.

Podľa Islandskej odborovej federácie, ktorá vedie kolektívne rokovania o mzdách a pracovných podmienkach pre väčšinu islandských zamestnancov, veľa spoločností, ktoré sa zúčastnili v procese, sa teraz snaží dohodnúť na trvalom skrátení pracovného času. Experiment prebiehal v rokoch 2015 až 2019 a zahŕňal pracovníkov s pevným pracovným časom z kancelárií, divadelnej školy, nemocnice a sociálnych služieb.

Analytici teraz odhadujú, že vďaka úspešnému pokusu má až 86 % celej pracujúcej populácie na Islande v rámci svojich zmlúv dohodnutý skrátený počet hodín alebo flexibilný pracovný čas. Medzi kľúčové zistenia vyplývajúce z testu patria výrazný nárast blahobytu pracovníkov, zmiernenie vnímaného stresu a nižšia miera vyhorenia.

Všetky tieto faktory sa inde v dôsledku koronakrízy pravdepodobne zhoršovali. Vedci tiež zistili, že sa výrazne zlepšila produktivita a rovnováha medzi pracovným a súkromným životom, takže dospeli k názoru, že ostatné krajiny by mali nasledovať príklad Islandu.

Zdroj: thebrighterside.news.

Redakcia

Všetky autorove články

4 komentáre

to by na slovensku vyzeralo zasa, ziakom by v skole navalali na vikend trojnasobok ucenia a vyhoreli by prvi reakcia na: Zvykli by sme si na štvordňový pracovný týždeň?

18.7.2021 17:07
to by na slovensku vyzeralo zasa, ziakom by v skole navalali na vikend trojnasobok ucenia a vyhoreli by prvi, lebo tu len zdierat vedia, nic viac, a vyzrat, aby si sa nemal dobre a makaj za styri eura na hodinu
Reagovať

.......................... reakcia na: Zvykli by sme si na štvordňový pracovný týždeň?

14.7.2021 21:07
urcite som za, je to ekologicke, menej produkcie = menej odpadu, ludia sa budu viac venovat zivotu a nie praci
Reagovať

zvykol reakcia na: Zvykli by sme si na štvordňový pracovný týždeň?

14.7.2021 17:07
áno
Reagovať

RE: tak pod pracovat do wolksvágen bratislava, mas tu styri dni dvanastky a styri dni volno, zdochnes pri tom pase sku*venom reakcia na: zvykol

18.7.2021 17:07
tak pod pracovat do wolksvágen bratislava, mas tu styri dni dvanastky a styri dni volno, zdochnes pri tom pase sku*venom
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať