SAMSUNG 072024 Advertisement SAMSUNG 072024 Advertisement SAMSUNG 072024 Advertisement

Vreckový herný počítač ROG Ally nadväzuje na úspešnú tradíciu značky

1

Produktové portfólio ROG zahŕňa 25 produktových kategórií – herné notebooky, základné dosky, skrine, periférie, monitory, projektory, pričom v každej kategórii je množstvo produktov.

Jedným z kľúčových pilierov popularity produktov tejto značky sú inovácie. Typický príklad je sofistikované chladenie ROG Intelligent Cooling, ktoré umožňuje vyťažiť zo špičkového hardvéru trvalý výkon. Na prenos tepla z povrchu čipov na chladiče sa namiesto tepelne vodivej pasty využíva tekutý kov na báze gália, ktorý má podstatne lepšiu tepelnú vodivosť a umožňuje znížiť teplotu procesora až o 15 °C. Využívajú sa takisto vaporizačné komory, chladiče, ktorých rebrá majú plochu až 1,1 m2, sofistikované konštrukcie ventilátorov a podobne.

No nejde len o chladenie čipov v herných PC a notebookoch. Jeden z inovatívnych počinov je aj prídavný chladič na smartfón ROG Phone 7 Ultimate v konštrukčnom formáte puzdra, ktorý funguje na princípe Peltierovho článku a znižuje teplotu v oblasti čipovej súpravy až o 25 °C. Dlhodobo získané skúsenosti boli využité aj pri vývoji vreckového herného počítača ROG Ally s operačným systémom Windows 11.

Nový ROG Ally je v podstate derivát notebooku v kompaktnejšom a prenosnejšom konštrukčnom formáte s ovládacími prvkami prispôsobenými na hranie, na ktorom beží operačný systém Windows 11 a nielen všetky hry, ale aj aplikácie pre túto platformu.

SAMSUNG 07M Advertisement

Okrem dvoch analógových joystickov, D-padu, tlačidiel A, B, X, Y, ľavých a pravých tlačidiel bumber a trigger má používateľ k dispozícii aj špecializované tlačidlá Zobraziť, Menu, Command Center, Armoury Crate a vzadu sú dve konfigurovateľné tlačidlá. Na ovládanie hier, ktoré to podporujú, možno využiť aj zmenu polohy zariadenia, ktorú sníma šesťosový gyroskop. Okrem vizuálneho a zvukového zážitku si v špecifických herných situáciách vychutnáte aj vibračnú haptickú reakciu.

S externou klávesnicou a myšou môžete s týmto zariadením pracovať ako s notebookom. Jediným limitujúcim faktorom môže byť veľkosť obrazovky a z nej vyplývajúce drobnejšie texty. Zdôrazňujeme veľkosť, nie rozlíšenie, pretože ROG Ally má dotykový displej s uhlopriečkou 7 palcov a rozlíšením full HD a maximálnym jasom 500 nitov, takže sa v pohode zahráte aj vonku počas jasného slnečného dňa. Pomer strán je klasický 16:9, obnovovacia frekvencia 120 Hz a latencia displeja je 7 sekúnd. Zobrazovací panel podporuje technológiou FreeSync Premium. Displej má antireflexnú úpravu a je chránený odolným sklom Gorilla Glass Victus, takže odoláva poškriabaniu.

Zariadenie ROG Ally je navrhnuté s ohľadom na polohu rúk a prstov na ovládacích prvkoch pri hraní, v podstate je vertikálne rozdelený na dve polovice okolo sedempalcového displeja. Má len 608 gramov, takže napriek výkonnému hardvéru a účinnému chladeniu je to šampión ľahkej hmotnosti. Pri návrhu systému chladenia ROG Zero Gravity konštruktéri zúročili skúsenosti z vývoja ROG Intelligent Cooling. Na rozdiel od herných notebookov, ktoré sa používajú zaužívaným spôsobom na stole, pripadne na kolenách, vreckový herný počítač sa dá používať v akejkoľvek polohe. ROG Ally vďaka procesoru AMD Ryzen Z1 Extreme využívajúcemu Zen 4 s 8 jadrami, 16 vláknami a grafickým čipom RDNA 3 má grafický výkon 8,6 teraflops, čo je približne 80 % bežných konzol, ale v kompaktnom balení, ktoré si môžete zobrať so sebou. Procesor navrhnutý pre herné notebooky umožňuje zvýšenie taktovacej frekvencie až na 5,1 GHz. GPU dokáže zobrazovať aj AAA hry v 60 FPS. Zariadenie má 16 GB LPDDR5 taktovaných na 6400 MHz v dvojkanálovom zapojení, disk SSD PCIe 4 formátu 2230 a s kapacitou 512 GB, ktorý je v slote M.2. K dispozícii je aj slot na karty SD UHS-II. Samozrejmosť je podpora Wi-Fi 6E. Batéria s kapacitou 40 Wh v hernom „heavy“ režime, keď je príkon čipov 25 W, vydrží približne dve hodiny. V režime Silent s príkonom 8 W, napríklad pri pozeraní videí, vydrží batéria 6,8 hodiny. Zabudované stereofónne reproduktory s technológiou Smart Amplifier majú aj vďaka Dolby Atmos oveľa lepší zvuk, než by ste vzhľadom na rozmery vreckového herného počítača očakávali. ROG Ally má certifikáciu Hi-Res.

ROG Gaming Charger Dock umožňuje pripojiť ROG Ally k televízoru alebo monitoru a súčasne ho napájať

Okrem hrania priamo na displeji môžete ROG Ally pripojiť k externému grafickému modulu XG Mobile a využiť grafický výkon ekvivalentný laptopovej grafickej karte RTX 4090, takže AAA hry môžete hrať aj v 4K rozlíšení s využitím ray tracingu a DLSS 4.

Vďaka Windows 11 ROG Ally podporuje hry zo služieb Steam, EA App, Xbox Game Pass Ultimate, PC Game Pass, Epic Games Store, GOG Galaxy 2.0 a ďalších herných platforiem. V cene je trojmesačné predplatné služby Xbox Game Pass Ultimate. Cena ROG Ally je 799 eur.

FOTO ZDROJ : ASUS

 

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články

1 komentár

Chybicka v texte reakcia na: Vreckový herný počítač ROG Ally nadväzuje na úspešnú tradíciu značky

4.8.2023 12:08
... latencia displeja je 7 sekúnd. Malo by byt 7 milisekúnd.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať