PEUGEOT_062022 PEUGEOT_062022 PEUGEOT_062022

Vystužené plastové pružiny pre automobilový priemysel sú až o 75 % ľahšie ako bežné oceľové

0

Nemecká firma Rheinmetall, ktorá je dodávateľom pre automobilový priemysel, vynašla pružinu zavesenia, ktorá je podstatne ľahšia ako bežná pružina, pretože je vyrobená z plastu vystuženého vláknami. Vinuté pružiny sa takmer všeobecne vyrábajú z ocele. Rheinmetall si však myslí, že nastal čas na zmenu. Preto vyvinul a otestoval prototyp pružiny vyrobenej z plastu vystuženého vláknami a tvrdí, že tento dizajn má oproti oceli množstvo výhod. A na svoje ľahké pružiny už dostal objednávku od „prémiového výrobcu automobilov“, takže táto technológia by sa mohla čoskoro objaviť v showroomoch.

Nie je to prvýkrát, čo sa plast vystužený vláknami (fiber-reinforced plastic – FRP) použije v konštrukciách automobilových závesov. Modely Corvette používali FRP listové pružiny už roky a Audi sa pohrávalo s myšlienkou plastových pružín už v roku 2014. No prvýkrát sme videli plastovú pružinu, ktorá by mohla v každodennej výrobe reálne nahradiť tradičnú oceľovú špirálovú pružinu.

Rheinmetall tvrdí, že jeho FRP pružiny sú až o 75 percent ľahšie ako tie oceľové a zároveň ponúkajú väčšiu rozmanitosť v dizajne. Okrem toho hovorí, že jeho materiál FRP má aj vysoké inherentné tlmiace vlastnosti, čo by malo pomôcť s hlukom a vibráciami. No azda najlepší predajný argument je ten, že takéto pružiny nehrdzavejú a môžu sa zmestiť do rovnakého priestoru ako súčasné oceľové pružiny. Nová pružina si už našla cestu aj do konceptu Mercedes-Benz Vision EQXX.

Zdroj: jalopnik.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať