PMI_092022 PMI_092022 PMI_092022

Vyvinuli nový druh špenátu, ktorý dokáže posielať e-maily

0

Vedcom z Massachusettskej technickej univerzity sa podarilo vytvoriť druh špenátu, ktorý dokáže posielať e-maily. Systém je v podstate jednoduchý. Vďaka kombinácii prirodzenej biológie a elektronických úprav sú rastliny schopné detegovať špecifické zlúčeniny v pôde. Následne sa spustí mechanizmus v listoch rastliny. Tento mechanizmus (uhlíkové nanorúrky) vysiela signál, ktorý zachytí neďaleká kamera. Tá následne odošle vedcom správu, ktorá je doručená priamo do ich e-mailových schránok.

A prečo by nám mal špenát poslať e-mail? Na odhalenie bômb a iných výbušných zariadení ľudia vycvičili psy. A hoci sú tieto zvieratká nesporne zručné, vytvorenie bionického špenátu na vyhľadávanie bômb by mohlo byť potenciálne lepšou alternatívou. Preto vedci, ktorí vyvinuli špenát posielajúci e-maily, ho vycvičili na detekciu nitroaromátov, častíc, ktoré sa nachádzajú v mnohých výbušninách.

Predplatné NEXTECH 2021

Rastliny sú dobrým spôsobom, ako monitorovať, čo sa deje v okolí, pretože neustále prijímajú vodu a reagujú na prostredie okolo seba. Keď rastliny špenátu identifikujú príznaky prítomnosti výbušnín v pôde, môžu rýchlo a jasne poskytnúť údaje o hrozbe, ktoré pošlú priamo do e-mailových schránok úradov. Nie je to prvýkrát, čo boli rastliny upravené tak, aby identifikovali zlúčeniny v pôde.

Boli napríklad vytvorené rastliny, ktoré dokážu identifikovať TNT, sarín a dopamín. Niektoré ďalšie rastliny boli upravené tak, že môžu detegovať oxid dusnatý. V budúcnosti by sa do tohto zoznamu mohli pridať ešte ďalšie zlúčeniny. Napríklad by sa mohli vytvoriť rastliny na monitorovanie určitých chemických látok alebo zlúčenín, ktoré súvisia so zmenou klímy.

Rastliny by tak boli dôležitým spôsobom, ako zbierať informácie o tom, čo sa deje v životnom prostredí, aby sme mohli rýchlo a presne konať. No rastlinná nanobionika sa rozširuje aj mimo úsilia o detekciu častíc. Vedci napríklad tvrdia, že využívanie nanobioniky by im pomohlo monitorovať zdravie samotných rastlín, aby sa dozvedeli viac o ich biológii, čo by mohlo priniesť množstvo výhod pre oblasti, ako je poľnohospodárstvo, medicína a ekológia.

Zdroj: grunge.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať