Samsung_06 Samsung_06 Samsung_06 Advertisement

WhatsApp sa bráni snahám vlád o špehovanie občanov

Bezpečnosť
0

Aplikácia na zasielanie správ WhatsApp podala na najvyšší súd v Dillí žalobu, v ktorej spochybňuje nové digitálne pravidlá vlády a tvrdí, že požiadavka, aby spoločnosť umožnila prístup k šifrovaným správam, naruší ochranu súkromia. Indická vláda vyhlásila, že rešpektuje „právo na súkromie“ a nemá v úmysle ho porušovať, ak požiada WhatsApp o odhalenie pôvodu konkrétnej správy.

„Takéto požiadavky sa vyskytnú iba v prípade, keď sa konkrétna správa vyžaduje na účely prevencie, vyšetrovania alebo trestania závažných trestných činov, ako je sexuálne explicitný obsah,“ uvádza sa vo vyhlásení. Minister IT Ravi Shankar Prasad k tejto otázke uviedol, že „žiadne z opatrení navrhovaných Indiou nebude mať nijaký vplyv na normálne fungovanie WhatsApp a na bežných používateľov nebude mať žiadny dosah“.

Navyše takéto požiadavky budú preskúmané prostredníctvom testu proporcionality, ktorý má zistiť, či existuje alternatívny prostriedok nápravy. Vystopovať pôvodcu informácií bude možné iba v scenári, v ktorom sa iné prostriedky nápravy ukázali ako neúčinné. Okrem toho je možné tieto informácie vyhľadávať iba v prípade súdneho konania. Ministerstvo dodalo, že takýto príkaz na vysledovanie pôvodcu podľa uvedených pokynov sa bude vydávať iba na účely prevencie, vyšetrovania, trestania závažných trestných činov.

SWAN_042021

Nové digitálne pravidlá v Indii nie sú izolované. V júli 2019 vlády Spojeného kráľovstva, Spojených štátov, Austrálie, Nového Zélandu a Kanady vydali komuniké so záverom, že „technologické spoločnosti by mali do návrhu svojich šifrovaných produktov a služieb zahrnúť mechanizmy, pomocou ktorých by vlády konajúce prostredníctvom príslušných právnych orgánov mohli získať prístup k údajom v čitateľnom a použiteľnom formáte“.

Zdroj: livemint.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať